SATA czy NVMe – które rozwiązanie jest lepsze dla dysków SSD?

SATA czy NVMe – które rozwiązanie jest lepsze dla dysków SSD?

SATA czy NVMe – które rozwiązanie jest lepsze dla dysków SSD? Dyski SSD to urządzenia pamięci masowej, które wykorzystują wyłącznie elementy nieruchome. Działają one w oparciu o technologię półprzewodników i składają się w dwóch istotnych elementów – trwałej pamięci flash typu NAND oraz kontrolera, który został zoptymalizowany, aby zapewnić wydajny transfer danych zarówno podczas odczytu, jak i zapisu danych. Brak ruchomych części oznacza, że znacząco obniżyło się ryzyko awarii dysku SSD w porównaniu do modeli HDD.

Nie musimy także martwić się o ich przegrzewanie. Z roku na rok, ceny napędów półprzewodnikowych maleją wraz z rozwojem technologii ich produkcji. Warto więc zainwestować w tak efektywną część komputerową. Musimy jednak wiedzieć, jaki model dysku SSD będzie pasował do naszego komputera. W tym celu warto zapoznać się z parametrami technicznymi napędu, który nas interesuje. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, za pomocą jakiego połączenia użyjemy podczas podłączania dysku do komputera. Do wyboru mamy między innymi modele SATA oraz NVMe.

Specyfika dysków SSD z połączeniem SATA

Technologia SATA została wprowadzona w 2000 roku jako standardowy interfejs dla urządzeń pamięci masowej. Jak na tamte czasy oferowała bardzo wysoką prędkość odczytu i zapisu danych. Na chwilę obecną pozostaje najpowszechniej używanym standardem i służy przede wszystkim do podłączania dysków SSD do naszego komputera. Do funkcjonowania wykorzystuje protokół AHCI i zapewnia obsługę starszego interfejsu IDE, który używany był w przypadku starszych modeli dysków HDD. Nie jest on przystosowany do wymogów współczesnych napędów półprzewodnikowych. Interfejs SATA powstał w okresie świetności dysków z talerzami magnetycznymi i nie zmienił się drastycznie od tego czasu. Dyski SSD SATA mogą wykorzystać istniejącą infrastrukturę, aby w łatwy sposób wymienić przestarzały napęd na nowy dysk SATA. Różnice w konstrukcji złącza NVMe oznaczają, że potrzebujemy specjalnych portów M.2, jeśli chcielibyśmy podłączyć taki dysk do naszej płyty głównej. Niestety nie wszystkie modele są kompatybilne z formatem NVMe. Jak wygląda wydajność połączenia typu SATA? W przypadku trzeciej generacji (SATA III) teoretyczna prędkość wynosi 750 MB/s. Jednakże ograniczenia konstrukcyjne w połączeniu z szyfrowaniem podczas transferu sprawiają, że w praktyce najnowsze modele SATA są w stanie osiągnąć transfer na poziomie 600 MB/s. Jest to całkiem niezły wynik, biorąc pod uwagę ograniczenia tego interfejsu.

O czym pamiętać, wybierając modele z interfejsem SATA?

SATA czy NVMe – które rozwiązanie jest lepsze dla dysków SSD?
SATA czy NVMe – które rozwiązanie jest lepsze dla dysków SSD?

Największą różnicą pomiędzy dyskami SSD SATA oraz PCIe (NVMe) jest cena za jednego GB. Pod tym względem lepiej wypadają właśnie dyski wykorzystujące technologię SATA. Jeżeli więc zależy nam na pojemności i nie dysponujemy zbyt dużym budżetem, najlepiej postawić na dyski HDD SATA. W przypadku napędów SSD ich największą zaletą jest prędkość zapisywania i odczytywania danych. Osoby, którym zależy właśnie na tym aspekcie, powinni zainwestować w dysk SSD NVMe. Kupimy taki napęd o pojemności 500 GB za taką samą cenę jak model SATA z pojemnością 1 lub 2 TB. Największą różnicę w prędkości odczują użytkownicy, którzy intensywnie eksploatują swój komputer. Nie ma więc sensu kupować tak dobrego dysku, jeżeli pozostałe podzespoły znacząco od niego odstają pod względem jakości i parametrów technicznych.

Posiadacze dysków SSD nie powinni ich pod żadnym pozorem defragmentować. W taki sposób można łatwo uszkodzić nasz napęd i negatywnie wpłynąć na jego żywotność. Tego typu dyski zapisują dane blokami i nie ma znaczenia, w którym miejscu zostały one zapisane. Z tego względu defragmentacja nie poprawi wydajności naszego napędu. Co więcej, najlepiej unikać całkowitego zapełniania dysków SSD. W przeciwnym razie może pogorszyć się ich wydajność. Zaleca się zarezerwować przynajmniej 25% całkowitej pojemności napędu i nie zapełniać tej części. Współczesne napędy półprzewodnikowe posiadają wbudowany mechanizm zbierania śmieci. To, czy warto włączyć tę funkcję, zależy od używanego przez nas systemu operacyjnego.

Czym różnią się dyski SSD NVMe?

Ograniczenia wynikające z konstrukcji magistrali ATA nie mają wpływu na efektywność interfejsu NVMe, gdyż ten łączy się bezpośrednio z magistralą PCIe. Dysk SSD ze złączem NVMe podłączamy więc do naszej płyty głównej, tak jak robimy to z kartami graficznymi (GPU) oraz innymi kartami rozszerzenia. W rezultacie znacząco zmniejszyło się obciążenie układu wejścia-wyjścia (I/O). Prędkość transferu danych sięga nawet poziomu 2 GB/s co stanowi o wiele lepszy wynik niż w przypadku interfejsu SATA III (600 MB/s). W przypadku dysków SSD NVMe to pamięć typu NAND jest czynnikiem ograniczającym. W miarę rozwoju tej technologii, szybko dostaniemy do dyspozycji o wiele szybsze napędy wykorzystujące protokół NVMe. Kolejną sporą zaletą tego standardu nie wyjątkowo niskie zużycie energii. W zależności od zakupionego modelu, w trybie niskiej konsumpcji mocy nasz dysk może potrzebować poniżej 2 mW. Nie musimy martwić się o kompatybilność NVMe, gdyż protokół ten komunikuje się bezpośrednio z naszym procesorem.