Co warto wiedzieć przed wizytą w poradni rehabilitacyjnej?

Co warto wiedzieć przed wizytą w poradni rehabilitacyjnej?

Co warto wiedzieć przed wizytą w poradni rehabilitacyjnej? Badania dotyczące kondycji fizycznej w naszym społeczeństwie nie wyglądają optymistycznie. Wynika z nich, że niewiele ponad 20% Polaków spełnia kryteria WHO, które dotyczą minimalnej aktywności fizycznej, która wynosi 150 minut umiarkowanego wysiłku tygodniowo. Takie zachowania, w dłuższej perspektywie, oznaczają, że większość z nas wcześniej czy później stanie się pacjentami poradni rehabilitacyjnych.

Umiarkowany wysiłek fizyczny – sprzymierzeniec zdrowia i dobrej kondycji.

Systematyczne wykonywanie ćwiczeń korzystnie wpływa na długotrwałe utrzymanie zdrowia oraz zapewnia wyższy komfort życia. Szczególnie zalecane są ćwiczenia siłowe, ponieważ wpływają one pozytywnie na masę mięśniową oraz poprawiają gibkość organizmu. Dodatkowo pozytywnie wpływają na gęstość kości zapobiegając osteoporozie i sarkopenii. Ma to duże znaczenie w przypadku osób starszych, które są bardziej narażone na urazy i kontuzje i właśnie one najczęściej stają się pacjentami poradni rehabilitacyjnych.

Jak zdobyć skierowanie do poradni rehabilitacyjnej ?

Być może należysz do osób, które z różnych względów zdrowotnych muszą skorzystać ze specjalistycznej pomocy medycznej. Podpowiemy do jakiego lekarza się udać po skierowanie, jak wybrać odpowiednią poradnię i jak przygotować się do korzystania z jej usług. Jeżeli jesteś pacjentem, który chciałby skorzystać z usług rehabilitacyjnych w ramach NFZ, to ścieżka do lekarza, który wypisze skierowanie na zabiegi docelowe, wiedzie przez gabinet POZ. Lekarz pierwszego kontaktu w czasie wizyty może sam wypisać skierowanie na odpowiednie zabiegi lub skierować nas do ortopedy, neurologa lub lekarza rehabilitacji. Wybierając się na konsultację do specjalisty, warto zabrać ze sobą wszystkie wcześniejsze wyniki badań, które wiążą się z naszym schorzeniem. Ułatwi to lekarzowi podjęcie decyzji co do dalszej diagnostyki oraz wybór odpowiednich zabiegów rehabilitacyjnych. Wychodząc od specjalisty bardzo ważną sprawą jest sprawdzenie czy wszystkie wystawione dokument posiadają prawidłowy opis choroby, odpowiednie podpisy i niezbędne pieczątki. Często zdarza się, że pacjenci są odsyłani ponownie do poradni specjalistycznych aby uzupełnić wszystkie braki.

Wybór poradni rehabilitacyjnej. Na co zwrócić uwagę ?

Po otrzymaniu skierowania, mamy miesiąc na zapisanie się do wybranej poradni. Ponieważ terminy na NFZ zazwyczaj są dosyć odległe, warto je wcześniej sprawdzić w kilku placówkach. Dobrą praktyką przed podjęciem decyzji będzie również sprawdzenie opinii w internecie na temat wybranej poradni. Czasami warto udać się do tej odrobinę dalej położonej, ale wyposażonej w lepszy sprzęt i bardziej doświadczoną kadrę medyczną. Zabiegi proponowane przez NFZ zazwyczaj są rozpisane na dziesięć dni. Największą skutecznością wykazują się zabieg realizowane codziennie, przez pięć dni w tygodniu, z dwudniową przerwą weekendową. Aby więc uzyskać jak najlepsze rezultaty, warto wyszukać poradnię, która zaproponuje taki schemat leczenia. Zapisując się do wybranej placówki należy pamiętać, że w wielu przypadkach niestawienie się na pierwsze zajęcia jest traktowane jako rezygnacja z zabiegów

Jak przygotować się do pierwszej wizyty w poradni rehabilitacyjnej ?

Aby pierwsza wizyta w poradni rehabilitacyjnej przebiegła bez niepotrzebnego stresu, warto trzymać się kilku zasad. Po pierwsze na zabiegi przychodzimy kilka minut przed rozpoczęciem zajęć. Jeżeli mamy na skierowaniu kilka zabiegów, które będą następować po sobie, pozwoli nam to na spokojne odszukanie odpowiednich gabinetów oraz szatni dla pacjentów. Zajęcia w poradni najczęściej dzielą się na fizykoterapię i kinezyterapię. W przypadku tej pierwszej wykorzystuje się do leczenia różne urządzenia, które mają za zadania uśmierzać ból, likwidować obrzęki i stany zapalne. Terminem kinezyterapia opisuje się wszystkie ćwiczenia fizyczne, które musimy wykonywać sami lub z pomocą fizjoterapeuty. Aby odpowiednio korzystać z zabiegów fizykoterapii i kinezyterapii musimy przede wszystkim posiadać wygodny strój, który umożliwi odkrycie chorego miejsca na ciele lub pozwoli na swobodne ruchy podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. Najlepiej sprawdzą się tu wygodne dresy, luźna koszulka i sportowe buty. Oprócz tego warto ze sobą zabrać ręcznik, który przyda się do odświeżenia lub w przypadku zabiegów wodnych.

Co warto wiedzieć przed wizytą w poradni rehabilitacyjnej?
Co warto wiedzieć przed wizytą w poradni rehabilitacyjnej?

Jeżeli wśród terapii mamy rozpisane zabiegi jonoforezy to również musimy zabrać ze sobą przepisane przez lekarza leki. W niektórych poradniach rehabilitacyjnych wymagane jest także posiadanie własnych ręczników papierowych, żeli ultrasonograficznych oraz gazików jałowych. Przed przystąpieniem do zabiegów zostaniemy poinformowani jak będą one wyglądały oraz jak długo będą trwały. Należy pamiętać, że każdy z zabiegów jest wykonywany na czystej skórze, co oznacza, że pacjent powinien przed zabiegiem oczyścić skórę z makijażu czy kremu. Podczas zabiegów fizykoterapeutycznych wykorzystuje się do leczenia prąd, pole elektromagnetyczne czy ultradźwięki. Oznacza to, że podczas terapii pacjent nie może mieć na sobie żadnej biżuterii i przedmiotów metalowych.