Botox – likwidacja zmarszczek – co trzeba wiedzieć?

Botox - likwidacja zmarszczek - co trzeba wiedzieć?

Botox – likwidacja zmarszczek – co trzeba wiedzieć? Ciało, jak i skóra z wiekiem starzeją się. Większość ludzi stara się temu zapobiegać. Decydują się na domowe zabiegi, kremy, a także bardzo często na botox likwidujący zmarszczki. Co ciekawe można go zastosować również na usta, oczy oraz włosy. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? 

Czym jest botox?

Botox jest handlową nazwą toksyny botulinowej (substancji, która produkuje beztlenowe bakterie – Bacillus botulinus). Powszechnie nazywa się go jadem kiełbasianym, ponieważ powstaje w zepsutych konserwach, czy wędlinach. Trzeba wiedzieć, że stanowi on silną truciznę, jeśli zostanie połknięty. Jednakże wstrzykiwany w odpowiednich, małych ilościach nie wykazuje działania szkodliwego. Najpierw botox był wykorzystywany przez okulistów i neurologów. Leczono nim zeza, ponieważ poprawia zarówno stan oczu, jak i wygładza zmarszczki na twarzy. Przy nadmiernym napięciu mięśni u dzieci chorujących na porażenie mózgowe oraz u ludzi po udarze także stosowano toksynę botulinową. Ciągle próbując i ucząc się na błędach wypracowano odpowiednie dawki oraz sposoby na wstrzymanie preparatu. Dzięki temu botox likwidujący zmarszczki stał się popularny w dermatologii estetycznej. Pierwsze zabiegi z jego zastosowaniem były wykonywane na świecie pod koniec lat osiemdziesiątych. W Polsce znalazł się w medycynie estetycznej w roku 1996.

Zastosowanie botoxu

Dzięki botoksowi likwiduje się zmarszczki, w szczególności:

  • Kurze łapki,
  • Zmarszczki dolnej powieki oka,
  • Zmarszczki na czole (pionowe między łukami brwiowymi i poprzeczne nazywane lwimi),
  • Zmarszczki na szyi,
  • Zmarszczki palacza nad górną wargą.

Działanie botoxu

Zmarszczki powstają na skutek zbyt dużej aktywności mięśni w konkretnych częściach twarzy. Pod wpływem pewnego sygnału z włókien nerwowych, mięśnie kurczą się. Jeżeli zostanie w nie wstrzyknięty botoks – nerw nie będzie już wysyłał impulsów, mięsień przestanie być aktywny. Taki efekt potrafi się utrzymać ok. pół roku. Następnie oddziaływanie toksyny botulinowej jest słabsze. Aczkolwiek znajdą się pacjenci, którzy widzą działanie nawet przez 10 miesięcy.

Jak się przygotować do zabiegu z użyciem botoxu?

Przed tego rodzaju zabiegiem nie ma konieczności wykonywania jakichkolwiek badań. Wszystko opiera się na bardzo szczegółowym wywiadzie lekarskim. Odbywa się to na samym początku wizyty. Lekarz dopytuje, czy pacjentka nie cierpi na choroby neurologiczne (np. osłabiającą siłę mięśniową), czy nie jest w ciąży, czy nie karmi piersią. Ogląda dokładnie skórę pacjentki. W przypadku jakiekolwiek stanu zapalnego – zabieg zostaje przełożony. Ponadto botox nie zostanie wstrzyknięty, jeżeli pacjentka bierze leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, tudzież zawierające substancje, które rozrzedzają krew. Dlaczego? Ponieważ mogą sprzyjać powstawaniu siniaków w miejscu wkłuć. Kobietom w trakcie trwania miesiączki zabieg też nie jest wykonywany, ze względu na większą skłonność do krwawień.

Jak wygląda zabieg?

Przed jego rozpoczęciem skóra musi zostać odtłuszczona oraz zdezynfekować preparatem bez alkoholu. Znieczuleniem jest chłodzenie lodem – to jedyna dostępna forma. Wynika to z braku potrzeby sięgnięcia po bardziej radykalne środki. Następujące po sobie wkłucia można odczuciem porównać do ugryzień komara. Nawet osoby mocno wrażliwe oceniają zabieg jako niebolesny. Botox, który wygładza zmarszczki w obrębie czoła wstrzykiwany jest w 8 miejscach:

  • Po 3 z każdej strony w okolicach kurzych łapek,
  • Po jednym lub dwóch na każdej z dolnych powiek.

Lekarz z doświadczeniem dobierze odpowiednią ilość preparatu, dzięki czemu twarz zachowa całkowitą ruchomość. Po zakończeniu zabiegu skóra zostaje schłodzona oraz posmarowaną kremem z witaminą K. Stanowi to ochronę przed powstawaniem siniaków. Trzeba wiedzieć, że przez 3 godziny nie wolno:

  • Masować twarzy,
  • Kłaść się,
  • Schylać.

Wyżej wymienione czynności mogą spowodować, że preparat spłynie do niższych partii twarzy. Wstrzyknięcie botoxu trwa kilkanaście minut. Pierwsze efekty widoczne są pomiędzy 2 a 14 dniem od zabiegu. Wizyta kontrolna powinna się odbyć po 2 tygodniach. Lekarz sprawdza, czy preparat równo się rozłożył. Czasem potrzebna jest korekta. Zdarza się, że pomimo dużej dawki botoksu na twarzy widnieje głęboka bruzda, wyglądem przypominająca wyrwę na skórze. W takiej sytuacji lekarz łączy dwie metody – na zrelaksowane mięśnie czoła (używając toksyny botulinowej) wstrzykuje w zmarszczkę wypełniacz – np. kwas hialuronowy.

Przeciwwskazania i możliwe efekty uboczne

Wstrzyknięcie jadu kiełbasianego niesie za sobą skutki uboczne. Sam zabieg uważa się za bezpieczny, a powikłania występują jedynie u ok. 2% pacjentów. Chodzi tu o bóle głowy, objawy grypopodobne, czy nudności. Innymi, niepożądanymi są skutki dotyczące bezpośrednio twarzy. Należą do nich:

  • Opadnięcie powieki,
  • Zaczerwienienie,
  • Osłabienie mięśni twarzy,
  • Działanie toksyny, które rozprzestrzenia się na sąsiedni nerw.

Ryzyko powikłań jest niewielkie, ponieważ zabieg wykonuje specjalista. Botox likwidujący zmarszczki nie jest wykonywany kobietom w ciąży i w trakcie fazy menstruacyjnej cyklu.