Co to jest hotel butikowy?

Co to jest hotel butikowy? Nie trudno zauważyć, że coraz więcej podróżujemy jako społeczeństwo. W związku z tym zmieniają się także nasze wymagania dotyczące standardów obsługi i pobytu. Goście hotelowi mają coraz większe wymagania, a hotele starają się im sprostać. W związku z tym zarówno komfort, jak i gwarancja prywatności stanowią podstawę na liście priorytetów obiektu.

Wychodząc na przeciw tego typu potrzebom, powstają coraz częściej tzw. hotele butikowe. Na czym polegają? Na czym opiera się zasada ich działania? Czy wyróżniają się jakimiś cechami na tle pozostałych obiektów? Odpowiedzi poznasz w tym artykule.

Po pierwsze: unikalna architektura budynku

Hotele butikowe, czyli ang. boutique hotel określane są także jako hotele designerskie lub lifestyle’owe. Po raz pierwszy powstały w latach 80. ubiegłego wieku w Wielkiej Brytanii oraz USA. Po dziś dzień wyróżniają się przede wszystkim unikalną architekturą, która stanowi ich znak rozpoznawczy. Zwykle nie należą do znanych sieci hotelowych, tylko działają samodzielnie. Cechują się jednak podobny atrybutami jak popularne hotele pięciogwiazdkowe. Ich charakterystyczna lokalizacją są centra miast. Powstają zwykle w budynkach historycznych, które adaptowane są do czasów współczesnych. Modne są obiekty postindustrialne. W związku z tym działają na terenie byłych pałaców lub zamków, ale także w kamieniach czy starych fabrykach. Coraz częściej powstają także jako budynki w pełni nowoczesne, które budowane są z myślą o tego typu hotelu.

Po drugie: zróżnicowany wystrój wnętrz

Pozbawiony przepychu, oryginalny wystrój wnętrz to kolejny element charakterystyczny dla hoteli butikowych. Każdy z pokojów cechuje się indywidualnym charakterem. Za projekt i wykonanie aranżacji odpowiadają zatrudnieni architekci. Powszechnym rozwiązaniem jest tworzenie oddzielnych aranżacji dla każdego pomieszczenia, dzięki czemu różnią się między sobą i stanowią unikalną ofertę dla klientów. Uzupełnieniem tego trendu jest brak numeracji pokojów. Zamiast tego otrzymują one swoje nazwy, które mogą nawiązywać do koloru wystroju lub cech pokoju. Wystrój ma tutaj nadrzędne znaczenie. W hotelach butikowych dostępne są zarówno wnętrza nowoczesne, awangardowe, jak i eklektyczne czy klasyczne. Pomieszczenia często są umeblowane historycznymi antykami.

Po trzecie: kameralna atmosfera

To, co wyróżnia hotele butikowe to także przestrzeń. Zwykle obiekty są małe. Mieści się w nich nie więcej niż kilkadziesiąt pokoi i apartamentów, a ogólna liczba gości to około 100 osób. Wszystkie te cechy sprawiają, że obiekt jest bardzo kameralny i przyjemny dla gości. Przede wszystkim dla tych, którzy oczekują spokoju i wyciszenia. Ten przywilej dotyczy zarówno obiektów, które zrzeszone są w sieciach hotelowych, jak i działają samodzielnie. Przyjemną atmosferę dopełnia unikalny wystrój wnętrz. Dopracowane do perfekcji szczegóły wpływają na ogólny odbiór obiektu i przyjemność gości. Ponadto właściciele opierają się na nowoczesnych rozwiązaniach. Korzystają z oprogramować dla hoteli czy monitoringu, które zapewniają także wyższy poziom bezpieczeństwa. Co więcej, tego rodzaju hotele odpowiadają za opracowanie swojej oferty. Odnosi się to przede wszystkim do menu i obsługi restauracyjnej. Przekłada się to na jej wyższą jakość. Najczęściej w hotelach butikowych goście otrzymują żywność ekologiczną, która pochodzi ze sprawdzonych upraw. Ponadto menu dostosowane jest do wymagań i oczekiwań gości. Potrawy wyróżniają się oryginalnym smakiem i wyglądem. Wszystko to jest zasługą pracy kucharzy i ich pomocników. To często ludzie młodzi, kreatywni, którzy pasjonują się swoją pracą. Klienci mogą również wpływać na kształt menu. Możliwe jest zamawianie spersonalizowanych dań czy dostosowanie posiłków do własnych potrzeb (np. menu wegańskie).

Obiekty skierowane są przede wszystkim do osób, które doceniają indywidualne podejście do klienta i spokój. Hotele mają zwykle ograniczona liczbę miejsc, co wpływa na ich elitarność. Każdy z apartamentów cechuje się również wyjątkowością, rozumianą przez pryzmat jego wystroju. Ponadto każdy z nich może posiadać nieco inne udogodnienia, w ten sposób odpowiadając na zróżnicowane potrzeby gości. Jednocześnie należy liczyć się z tym, że jakość i wysoki standard obiektów mają swoje przełożenie na cenę. Co to oznacza w praktyce? Najczęściej z oferty tego typu hoteli korzystają ludzie bogaci, którzy mogą pozwolić sobie na wysokie ceny za pobyt. Czasami hotele decydują się także na organizowanie przyjęć okolicznościowych czy konferencje i spotkania biznesowe. Dzięki temu dodatkowo podkreślają charakter tych spotkań lub uroczystości.

Podsumowując, hotel butikowy to wyjątkowe miejsce, które jest odpowiedzią na potrzeby współczesnych klientów. To również ideał, z którym próbują się zmierzyć współczesne obiekty hotelowe. To miejsce przytulne i bezpieczne dla gości, którzy oczekują prywatności i profesjonalnej obsługi w najlepszym wydaniu. Ponadto obiekty pozwalają promować lokalną kulturę oraz zapewnić wiele ciekawych przeżyć estetycznych.