Jak wybrać odpowiednią kosiarkę do przydomowego ogrodu?

Jak wybrać odpowiednią kosiarkę do przydomowego ogrodu?

Jak wybrać odpowiednią kosiarkę do przydomowego ogrodu? Wiele osób posiada obok domu okazały ogród z trawnikiem, który musi być regularnie pielęgnowany, ponieważ jest to jedyna gwarancja jego pięknego wyglądu. Niezbędnym działaniem jest zwłaszcza przycinanie trawy do odpowiedniej wysokości za pomocą kosiarki. Na rynku znajdziemy wiele wersji tego urządzenia, różniących się między sobą zarówno pod względem napędu, jak i systemu tnącego czy dodatkowego wyposażenia. Z niniejszego artykułu dowiemy się, na jakie parametry zwracać szczególną uwagę przy wyborze konkretnego modelu. 

Podstawowe rodzaje kosiarek

Jak wybrać odpowiednią kosiarkę do przydomowego ogrodu?
Jak wybrać odpowiednią kosiarkę do przydomowego ogrodu?

Kosiarka do trawy musi być przede wszystkim idealnie dopasowania do naszych potrzeb i rozmiaru ogrodu. Cena odgrywa w tym przypadku rolę drugorzędną i z pewnością nie może być głównym wyznacznikiem wyboru. Najprostszym i jednocześnie najtańszym rodzajem kosiarki jest model ręczny, charakteryzujący się minimalnym poziomem hałasu oraz nie wymagający podłączenia do źródła prądu. Noże tnące są tutaj wprawiane w ruch wyłącznie za sprawą siły mięśni użytkownika w momencie, gdy zaczyna pchać maszynę do przodu. Taki sprzęt sprawdzi się jedynie w małych ogrodach (maksymalnie do 50 m2), gdzie powierzchnia jest stosunkowo równa. Znacznie bardziej zaawansowana jest kosiarka do trawy z silnikiem elektrycznym, wyróżniająca się wygodną obsługą, całkiem sporą szerokością roboczą (nawet do 40 cm), dobrą wydajnością i brakiem nieprzyjemnych spalin. Wymaga jednak dostępu do gniazdka, dlatego nadaje się do ogrodów poniżej 500 m2. Pamiętajmy o tym, że długość kabla zasilającego wynosi maksymalnie 30 m i może on utrudniać manewrowanie między drzewami lub krzewami. Trzecim kluczowym rodzajem kosiarki jest model spalinowy (zasilany paliwem niskooktanowym lub benzyną), niezbędny w sytuacji, gdy posiadamy ogród lub działkę o powierzchni przekraczającej 500 m2. Większość sprzętów z tej kategorii jest wyposażonych w mocny silnik do 6 KM, co sprawia, że są w stanie wydajnie pracować na bardzo dużym terenie – nawet jeśli jest on niezbyt równy, a trawa wysoka i mokra. Wadą tego typu kosiarek jest natomiast spora cena, głośna praca i kłopotliwa eksploatacja, wynikająca z konieczności wymiany paliwa oraz oleju i filtrów.

Kluczowe parametry

Decydując się na zakup takiego urządzenia jak kosiarka do trawy, musimy wziąć pod uwagę nie tylko napęd, ale również kilka innych istotnych czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj mechanizmu tnącego. Najczęściej wybierane są modele bębnowe, wyposażone w noże osadzone na specjalnym bębnie. Pozwalają one ścinać trawę do bardzo niskiej wysokości, a na dodatek robią to niezwykle precyzyjnie. Niebyt dobrze sprawdzają się jednak wtedy, gdy powierzchnia jest nierówna. W tym przypadku zdecydowanie lepiej postawić na wersję rotacyjną, czyli z mechanizmem składającym się z paru płaskich i wyprofilowanych noży, które obracają się wokół osi pionowej. Najmniej popularna, ale jednocześnie najskuteczniejsza jest kosiarka do trawy z listwowym przyrządem tnącym. Za jej pomocą można bowiem z powodzeniem kosić nieużytki i bardzo wysokie trawy pełne chwastów. Oto pozostałe parametry, które warto brać pod uwagę:

  • rodzaj silnika – w kategorii kosiarek elektrycznych zaleca się wybór sprzętu z silnikiem o mocy od 1200 W do 2000 W, natomiast w kategorii spalinowych sprzętu z silnikiem czterosuwowym o mocy od 4 do 6 KM (są też dostępne egzemplarze z silnikiem dwusuwowym, ale ich wadą jest głośna praca)
  • szerokość koszenia – niewielki trawnik wymaga szerokości 40-50 cm, a rozległy co najmniej 55-60 cm
  • obudowa – koniecznie z solidnej, ocynkowanej blachy stalowej (ewentualnie aluminium), dającej gwarancję optymalnej ochrony przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi; taka kosiarka do trawy posłuży nam przez wiele lat
  • sposób regulacji koszenia – centralny, na osi albo z wykorzystaniem specjalnej dźwigni (tutaj wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji)
  • dodatkowe wyposażenie – przydatne okażą się zwłaszcza takie elementy, jak kosz na skoszoną trawę, hamulec zatrzymujący noże, zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem i powiększone koła osadzone na łożyskach kulkowych (ułatwiają obsługę i transport urządzenia)

Rozwiązanie alternatywne dla kosiarki

Kosiarka do trawy to nie jedyny sprzęt, który nadaje się do regularnego podcinania trawnika. W tym celu można również wykorzystać ręczną podkaszarkę zasilaną silnikiem elektrycznym (o maksymalnej mocy 1,1 KM) lub akumulatorem, w której elementem tnącym jest żyłka nylonowa. Urządzenie to charakteryzuje się specyficzną, długą konstrukcją oraz niewielką wagą. Znakomicie sprawdza się w małych i średnich ogrodach, a także przy koszeniu pojedynczych kępek trawy i trudno dostępnych miejsc – np. wzdłuż krawężników, między krzewami, przy ogrodzeniach czy w zwężonych alejkach rabatowych. Jednym słowem jest idealne wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z ograniczoną przestrzenią do manewrowania i gdzie precyzja nie stanowi kluczowego elementu estetyki. Do podstawowych zalet podkaszarki zaliczamy cichą pracę, nieskomplikowaną obsługę i lekkość, natomiast do wad – ograniczoną wydajność oraz przeciętną dokładność.