Pracownik z Ukrainy do gospodarstwa rolnego

Pracownik z Ukrainy do gospodarstwa rolnego

Pracownik z Ukrainy do gospodarstwa rolnego – wiele osób poważnie myśli nad zatrudnieniem kogoś z Ukrainy na swoje gospodarstwo rolne. Masz dokładnie tak samo? Dlaczego warto wybierać w tym celu profesjonalne agencje pracy? O czym pamiętać w czasie selekcjonowania zaproponowanych ofert? Jakie dokumenty są zaś tutaj wymagane?

Warto współpracować z profesjonalną agencją pracy

Wbrew temu, co niektórzy mogą sądzić, osoby zainteresowane tym zagadnieniem mają na tej płaszczyźnie kilka opcji. Możesz szukać samodzielnie, aczkolwiek o wiele lepszym wyborem jest kooperacja z profesjonalną agencją pracy. Z czego to jednak wynika?

Kto-to-pracownik-tymczasowyTaki podmiot działa w sposób bardzo nowoczesny. Oczywiście, warto zdecydować się na sprawdzone agencje pracy. Takie, które mają nie tylko doświadczenie, ale także bardzo dobre opinie na swój temat. Należy zauważyć, że w ten sposób możesz zaoszczędzić nie tylko czas, ale tak samo pieniądze. Dodatkowo mocno zmniejsza się ryzyko, że konkretni kandydaci nie będą spełniali finalnie Twoich oczekiwań. W końcu fachowcy mają bazę kontaktów. Dodatkowo wiedzą, jak powinna odbywać się rzetelna rekrutacja. Jest to ważna sprawa. Liczą się nie tylko same kwalifikacje, czy staż w ramach danej branży (w tym przypadku w rolnictwie). Dodatkowo chodzi o to, by mieć odpowiednie cechy charakteru. Praca na gospodarstwie nie jest łatwa. Często trzeba borykać się np. z nie do końca sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Nie każdy nadaje się do realizowania takich kwestii.

Zadaniem dobrej osoby przeprowadzającej proces rekrutacji jest zaś dokładne sprawdzenie wszystkich najważniejszych aspektów. Oczywiście, profesjonalna agencja pracy zajmuje się nie tylko tym zagadnieniem. Dodatkowo eksperci pomagają w załatwianiu rozmaitych spraw formalnych itd. A tych przecież nie brakuje, jeśli ktoś z Polski chce zatrudnić (na krócej albo dłużej) pracownika z Ukrainy. Samodzielnie trudno jest to wszystko „ogarnąć”. A nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Dlatego tak ważne jest to, by współpracować z profesjonalistami, którym nie brakuje wiedzy, a także chęci do udzielania pomocy.

Na jakie osoby się zdecydować?

Masz przed sobą kilka zaproponowanych ofert? Na co zwracać uwagę w czasie wyboru pracowników na swoje gospodarstwo rolne? Nie da się ukryć, że najlepiej w branży rolniczej odnajdują się silni, postawni mężczyźni. W końcu trzeba mieć naprawdę sporo krzepy, by uporać się z rozmaitymi zadaniami. Co prawda nowoczesne rolnictwo jest coraz bardziej zautomatyzowane.

Pracownik z Ukrainy do gospodarstwa rolnego
Pracownik z Ukrainy do gospodarstwa rolnego

Cały czas nie brakuje jednak czynności, w których siła bardzo się przydaje. Na pewno dobrze byłoby w ostatecznym rozrachunku postawić na osoby, które mają doświadczenie w wykonywaniu tego typu prac. Jeśli np. masz do wyboru osoby, które na Ukrainie od lat pracowały na gospodarstwach rolnych, to jest to bardzo dobra propozycja. Jeśli dany kandydat nigdy zaś nie miał do czynienia z rolnictwem, to może sobie nie poradzić. Nawet pomimo najszczerszych chęci. Jest to bowiem praca trudna, która wymaga odpowiedniego zaangażowania oraz samozaparcia. Weźmy pod lupę np. zbiory. Czasami trzeba zrywać owoce, kiedy na dworze jest wyjątkowo ciepło. Innym razem pada deszcz. Terminy gonią, dlatego nie można zejść z pola (a na pewno nie w czasie mało obfitego jeszcze deszczyku) itp. Prace na gospodarstwach rolnych nie są zatem na pewno dla każdego. Dlatego przede wszystkim warto stawiać na facetów, którzy w przeszłości już mieli doświadczenie w wykonywaniu podobnych czynności. Nie tylko na Ukrainie, ale być może także już na terenie Polski. Chcesz wybrać dobrze? Dlatego tym bardziej warto współpracować z profesjonalnymi agencjami pracy. One bowiem pomagają w tym, by finalnie zatrudnić takie osoby, które rzeczywiście będą nadawały się do realizowania konkretnych zadań.

Jakie zezwolenie jest wymagane?

Musisz także pamiętać o kwestiach papierkowych. Nieznajomość prawa nie zwalnia w żaden sposób z jego przestrzegania. Musisz zatem mieć się na baczności. Przede wszystkim powinieneś zatrudniać tylko takich pracowników, którzy posiadają dokumenty pozwalające im na przebywanie na terenie Polski. Warto zaś zauważyć, że odbywają się coraz częstsze kontrole tego stanu rzeczy. Na szczęście profesjonalna agencja pracy sprawdza te właśnie kwestie. Dzięki temu Klientom są proponowani kandydaci, którzy mogą przebywać w Polsce. Jeśli szukasz kogoś do prac np. sezonowych na Twoim gospodarstwie rolnym, to trzeba odpowiednio wcześnie załatwić stosowne zezwolenia.

Jak to wygląda w praktyce? W takiej sytuacji trzeba ubiegać się o uzyskanie zezwolenia na pracę typu S. Jest ono odpowiednie, jeśli chodzi o takie działy, jak rolnictwo, ogrodnictwo oraz turystyka itd. Co jeszcze jest ważne? Musisz pamiętać, że takie zezwolenie jest aktywne przez co najwyżej dziewięć miesięcy w czasie trwania roku kalendarzowego. Nie możesz zapominać o tego typu sprawach prawnych. W innym razie mogą Cię czekać niemiłe konsekwencje. Jeśli masz zatem jakiekolwiek wątpliwości, to zawsze warto skonsultować się z ekspertami. Np. chodzi nam o osoby z profesjonalnej agencji pracy.