Metody izolacji dachu

Metoda izolacji dachu

Metoda izolacji dachu – izolację dachu można nazwać jednym z etapów budowy każdego budynku mieszkalnego. Oba procesy chronią budynek przed niskimi temperaturami i zapobiegają przenikaniu wilgoci, czyli zapewniając komfort życia domowego. Dodatkowo izolacja dachu obniża koszty ogrzewania.

Metoda izolacji dachu

Aby właściwie zaizolować dach, zapoznaj się z charakterystyką każdego typu:

  • Izolacja to główna ochrona domu. Ta warstwa zapewnia zachowanie zasobów cieplnych.
  • Paroizolacje mają na celu poprawę właściwości jakościowych izolacji i ochronę przed oparami.
  • Hydroizolacja powierzchni zapobiegająca skutkom środowiska o wysokiej wilgotności.
  • Aby chronić konstrukcję przed parą wodną i wilgocią, powierzchnię należy chronić przed wilgocią.
  • Izolacja refleksyjna utrzymuje ciepło w pomieszczeniach bez konieczności stosowania dodatkowych metod izolacji.
    hydroizolacja dachu

Pierwszym krokiem jest zakup wysokiej jakości materiału do hydroizolacji dachu https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/. Dlatego przy stosowaniu konwencjonalnych membran wodoodpornych i układaniu membran dyfuzyjnych zasady są zupełnie inne. Opary ulatniające się z izolatorów odkładają się w postaci skroplonej wody i są wydalane przez powietrze wentylacyjne obu izolatorów z następującymi różnicami:

W przypadku zastosowania konwencjonalnych folii jako materiału hydroizolacyjnego, para wodna będzie gromadzić się bezpośrednio w przestrzeni między izolacją a folią w postaci kondensacji. Natomiast w przypadku zastosowania membrany superdyfuzyjnej para kondensuje bezpośrednio na membranie w postaci małych kropelek, nie od strony izolacji, ale od strony dachu.

Teraz, jak myślisz, co jest lepsze do izolacji dachu – kropelki wody wiszące bezpośrednio nad nim lub na zewnątrz gęstej warstwy hydroizolacyjnej? Nie zapominaj też, że powietrze z wymuszonej wentylacji pobierane jest tylko z ulicy i jest wilgotne (np. podczas deszczu). Dotyczy to zwłaszcza stylowych dachów metalowych. Faktem jest, że metale są materiałami zimnymi, a kondensacja jest szczególnie podatna na powstawanie.

Izolacja dachu przestanie pełnić swoją podstawową funkcję w ciągu pierwszego roku użytkowania, jeśli nie rozważysz dokładnie systemu wentylacji, który odparowuje te kropelki wody. Generalnie zasady są proste: oddychające membrany hydroizolacyjne odprowadzają nadmiar wilgoci z izolacji na jej powierzchnię i skutecznie usuwają ją wraz z kondensacją, która tworzy się pod dachem. Jako materiał wodoodporny najlepiej zastosować nowoczesną membranę o zwiększonej oddychalności. Materiał usuwa również wilgoć nagromadzoną w izolacji, utrzymując ją w stanie suchym.

Ocieplenie dachu

Na tym etapie dobieramy odpowiednią izolację dachu dla Twojego domu https://ocieplanie-dachow.com.pl/.

Wełna mineralna: klasyka gatunku

Oto główne zalety płyt izolacyjnych z wełny mineralnej:

Dobra izolacja akustyczna.
Wydajność ognia.
Waga jest stosunkowo lekka.

Nie odkształca się nawet pod dużym obciążeniem.
Trwałość: Żywotność – nie mniej niż 25 lat.
Izolacja dachu bazaltowego (oddzielna wełna mineralna) ma grubość 50-150 cm. Ze względu na swoją porowatą strukturę bardzo dobrze zatrzymują ciepło, trudno je zamoczyć, a nawet gdy są mokre, wilgoć może łatwo odejść, nie powodując żadnych uszkodzeń.

Pianka PUR do izolacji dachu

PUR to trwałość i praktyczność. Główną wartością pianki uretanowej jest trwałość: 1% wilgoci w piance uretanowej zmieni przewodność cieplną tego materiału o mniej niż 10%. Inną cechą tej struktury jest to, że komórki mają usieciowaną strukturę ściany molekularnej, która nie przepuszcza cząsteczek większych niż cząsteczki wody. Dla porównania: cząsteczek tlenu jest dwa razy więcej. Zgodnie z odpowiednią technologią pianki poliuretanowej nie jest ona wylewana na dach, lecz natryskiwana na dach. Zdecyduj, czy potrzebujesz wewnętrznej lub zewnętrznej izolacji dachu.

Metoda izolacji dachu
Metoda izolacji dachu

Sam proces jest bardzo prosty. Najpierw dach pokryty jest od wewnątrz 30 cm warstwą pianki poliuretanowej o niskiej gęstości, tylko 60-80 kg/m3, a od góry gęstszą warstwą o grubości od 5 do 15 mm. Teraz o bezpieczeństwie: Rozważ wentylację dachu, aby zapobiec przedostawaniu się cząstek PUR do pomieszczeń mieszkalnych. Wszakże w zależności od wielu czynników (temperatury, światła UV, wilgotności) ściany tych komórek stopniowo pęcznieją. Zwykle dzieje się to w ciągu 15-20 lat, a według światowych standardów trwałość materiałów izolacyjnych powinna wynosić nie mniej niż 25 lat. Natryskową piankę poliuretanową do izolacji dachu formuje się w temperaturze 80-120 °C, a po schłodzeniu do normalnej temperatury komora powietrzna jest częściowo rozładowywana.

Izolacja styropianowa dachów

Zalety styropianu to doskonała izolacyjność termiczna, lekkość, sztywność, doskonała izolacyjność akustyczna, ochrona środowiska i odporność na wilgoć. Ponadto jest łatwy w użyciu, łatwy do cięcia i obróbki. Jednocześnie są też wady. Po pierwsze cena. Styropian jest znacznie droższy niż wełna mineralna. Dodatkowo trudno jest uszczelnić puste przestrzenie styropianem o nieregularnych kształtach i należy zastosować dodatkową piankę montażową. Nie gwarantuje to jednak, że nie wystąpią mostki cieplne, a tym samym nie będzie tworzyć się woda kondensacyjna. Dlatego przy ocieplaniu styropianem elementy muszą być dokładnie dopasowane do miejsca montażu i wypełnienia pustych przestrzeni pianką.