Czym jest aktywna tablica? 

Czym jest aktywna tablica?  W XXI wieku nauka oraz przekazywanie informacji innym może być szalenie proste. Mało tego, możemy przyjemnie spędzić czas na takich wykładach, ponieważ skłaniają nas do tego aby aktywnie brać w nich udział. 

W szkole bardzo trudno znaleźć osobę, która nie korzysta ze smartfona, tabletu czy laptopa- może właśnie dzięki temu młodzież w dzisiejszych czasach szybciej się rozwija, poprzez dostęp do wszelkich informacji ekspresowym tempem.

Na szczęście zaczęto to dostrzegać, co spowodowało, że trzeba zmienić coś w edukacji – nudne lekcje zastąpić czymś co zainteresuje każdego, nawet najbardziej opornego ucznia. Można nawet posunąć się o krok do przodu i stwierdzić, że nie ma edukacji w dzisiejszych czasach bez technologii. Wykorzystanie  komputerów, tablic multimedialnych, odtwarzaczy, projektorów na lekcji, to dziś konieczność. Ale czy szkoła jest przygotowana na taki rozwój wiedzy?

Czym jest aktywna tablica? 
Czym jest aktywna tablica?

Pojawienie się tablicy w szkole może tę sytuację zmienić. Oczywiście, samo zakupienie przez szkołę tablicy, nie sprawi, że lekcje będą od razu ciekawsze. Przede wszystkim osoba prowadząca lekcje musi mieć chęci i pomysły na wykorzystanie jej w trakcie zajęć. Dodatkowo musi sam sprawnie korzystać z tablicy i mieć czas na poszukanie, wybranie i przygotowanie materiałów do lekcji. Aby tak się stało, należy przeszkolić nauczycieli pod kątem efektywnego korzystania z nowoczesnych technologii. 

Aktywna tablica może bardzo pomóc w karierze naukowej niejednego ucznia, ponieważ dzieci lubią aktywnie uczestniczyć w lekcjach i tylko pozornie można stwierdzić, że kochają nudę. 

Dofinansowania na sprzęt program men 

2017-2019 to czas trwania programu, który ma na celu rozwijanie kompetencji nie tylko uczniów ale i też nauczycieli. W ramach programu każda szkoła podstawowa w Polsce może zakupić: tablicę multimedialną, monitor interaktywny, projektor, nagłośnienie. 

W ubiegłym roku z rządowego programu według statystyk skorzystało 5528 szkół podstawowych, które otrzymały łącznie ponad 76 mln zł dofinansowania. W 2018 rząd planuje doposażyć do 4999 szkół podstawowych. Jednak dofinansowanie ma pewne wymagania, które placówka musi spełnić są to m.in.  przenośny komputer dla nauczyciela lub inne urządzenie mobilne mające funkcje komputera wraz z oprogramowaniem biurowym, antywirusowym, zabezpieczającym przed dostępem do treści niepożądanych, jedna sala lekcyjna z dostępem do internetu na jedną tablicę/monitor, co najmniej jeden punkt dostępowy, w którym uczniowie mają możliwość korzystania z dostępu do Internetu w ramach zajęć pozalekcyjnych oraz w dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz internet z łączem 30kb/s.

Wbrew pozorom te wymogi nie są wcale aż tak restrykcyjne, ponieważ prawie każda szkoła posiada już nowoczesne udogodnienia. Aktywna tablica jest czymś o co warto się starać dla swoich uczniów.

Dlaczego warto posiadać w szkole tablicę? 

Bez dwóch zdań jest to przydatny środek dydaktyczny, który nie bez powodu zyskuje coraz to większą popularność wśród naszych szkół. Niesie on ze sobą wiele korzyści, które nie byłyby możliwe prowadząc zwykłą lekcję z podręcznikiem.

Ćwiczenia multimedialne mogą być wspaniałym przekazem informacji dla młodego pokolenia. Jako przykład można podać przyporządkowanie pojęć do ich definicji, uporządkowanie elementów w zbiorach, wstawienie brakujących wyrazów w zdaniu itp. Co ważniejsze słuchacze dzięki tym zadaniom mogą wykonać działania, których nie udałoby się zrealizować w rzeczywistości lub jest to mało prawdopodobne. 

Aktywna tablica wraz z projektorem pozwala nauczycielom prowadzić innowacyjne lekcje z wykorzystaniem najbardziej naturalnych dla uczniów programów interaktywnych, gier i materiałów multimedialnych. Dzięki tablicy interaktywnej nauczyciel będzie prowadził dynamiczną lekcję gdzie oprócz zapisania przez niego niezbędnych informacji w szybki sposób włączy odpowiedni do tematu lekcji film czy zdjęcia. Następnie wybierze ćwiczenia interaktywne utrwalające lub sprawdzające przerobiony materiał. 

Cały scenariusz lekcji nauczyciel przygotowuje wcześniej co pozwoli zaoszczędzić mu dużo czasu na lekcji. Na tak poprowadzonej lekcji uczniowie nie będą znudzeni, a wykorzystanie multimediów sprawi, że uczniowie będą bardziej angażować się w lekcję. Dzięki temu zajęcia będą się odbywały w środowisku przyjaznym dla dzisiejszych uczniów czyli komputerowym. Nauczyciel będzie przygotowywał własne materiały korzystając z oprogramowania dołączonego do tablicy jak również będzie korzystał z bezpłatnych programów i materiałów dostępnych w Internecie. Aktywna tablica to praktycznie same plusy. Dzieci na pewno z chęcią będą uczestniczyły w zajęciach a dla nauczyciela może to być również ciekawa strona edukacji, przecież w każdym z nas tkwi dziecko, które trzeba pielęgnować. Sprawdź najlepsze oferty oraz sprzęt, na który być może twoja szkoła otrzyma niemałą dotację. Już dziś możesz zafundować uczniom naukę poprzez zabawę. Dzięki temu nie ominą żadnej lekcji, która będzie wydawała im się wspaniałą przygodą.