Sterylność w gabinecie podologicznym – jak to sprawdzić?

Sterylność w gabinecie podologicznym – jak to sprawdzić?

Sterylność w gabinecie podologicznym – jak to sprawdzić? Gabinet podologiczny to miejsce, w którym sterylność i higiena powinny być na pierwszym miejscu. Podczas opracowywania naskórka unosi się pył, dodatkowo podolog pracuje bezpośrednio na skórze, co sprzyja osiadaniu resztek naskórka, brudu czy patogenów m.in. na narzędziach podologicznych. Dlatego też dezynfekcja i sterylizacja są obowiązkowe w gabinecie podologicznym. Na czym polega sterylizacja? Jak sprawdzić sterylność gabinetu podologicznego? Odpowiadamy!

Sterylizacja – na czym polega? Czym różni się od dezynfekcji?

Dezynfekcja oraz sterylizacja to absolutna podstawa w przypadku każdego gabinetu podologicznego, kosmetycznego, medycznego.

Zapewnia to czystość i higienę używanych narzędzi oraz akcesoriów, co zapobiega wnikaniu i rozprzestrzenianiu się patogenów i infekcji, zwłaszcza grzybiczej. Co istotne, dezynfekcja zawsze musi poprzedzać sterylizację, aby czyszczenie było skuteczne i efektywne.

Oba procesy różnią się wyłącznie zdolnością do zabijania form przetrwalnikowych. Dezynfekcja jest działaniem wstępnym, pozwalającym na powierzchowne wyeliminowanie patogenów, nie umożliwia jednak usunięcia form przetrwalnikowych.

Z kolei sterylizacja jest silniejszym procesem, zdolnym do wyeliminowania form przetrwalnikowych patogenów, czyli odpornych na działanie ekstremalnych warunków, takich jak np. brak składników odżywczych, wysokie bądź niskie temperatury czy składniki drażniące. Sterylizacja zajmuje zdecydowanie więcej czasu, dlatego przeprowadzana jest np. na koniec dnia. Na bieżąco najważniejsze, aby zdezynfekować powierzchnię i narzędzia.

 

Sterylność w gabinecie podologicznym – dlaczego jest tak ważna?

Sterylność i odpowiednia higiena w gabinecie podologicznym ma ogromne znaczenie ze względu na bezpośrednią pracę z naskórkiem.

Sterylność w gabinecie podologicznym – jak to sprawdzić?
Sterylność w gabinecie podologicznym – jak to sprawdzić?

Jest on siedliskiem różnego rodzaju patogenów, które nie tylko przedostają się na narzędzia, ale osiedlają się również na większych powierzchniach, np. na podłodze. Co istotne, sterylność powinien zachować sam podolog – musi posiadać odpowiedni uniform medyczny, a trakcie opracowywania naskórka – powinien mieć na dłoniach rękawiczki jednorazowe. Jest to istotne, gdyż zapobiega wnikaniu ewentualnych patogenów znajdujących się na dłoniach specjalisty. Na opracowywanych stopach, np. u diabetyków, często występują rany, co mogłoby narazić tkankę skórną na wnikanie patogenów i ryzyko infekcji lub stanu zapalnego.

Sterylność, czystość oraz higiena w gabinecie podologicznym zapewniają pełne bezpieczeństwo i zdrowie pacjentom. Dlatego, wybierając się na wizytę do gabinetu podologicznego, warto ocenić, czy spełnia on warunki sterylności.

Sterylność w gabinecie podologicznym – jak to sprawdzić?

Udając się na wizytę do podologa, może być trudno ocenić, czy specjalista ten dezynfekuje bądź sterylizuje narzędzia. Dlatego należy już od samego początku zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Uniform – pierwszą rzeczą, którą można zauważyć u podologa jest odpowiedni uniform medyczny. Stroje te wykonywane są m.in. z antybakteryjnych materiałów, dlatego też tak istotna jest ich obecność. Dodatkowym plusem jest jednorazowy fartuch ochronny.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy podolog ma spięte włosy tak, aby nie przeszkadzały w pracy. Ich kontakt ze skórą, zwłaszcza zranioną, mógłby przyczynić się do zabrudzenia i wywołania stanu zapalnego.

  1. Rękawiczki jednorazowe – zanim podolog przystąpi do oględzin stóp oraz przejdzie do pracy na nich, powinien założyć rękawiczki jednorazowe.
  2. Narzędzia – każde narzędzie powinno być poddane sterylizacji przed użyciem. Dlatego też należy zwrócić uwagę, czy specjalista wyciąga narzędzia z worków próżniowych, przeznaczonych do sterylizacji, czy też nie.
  3. Jeśli na narzędziu widoczne są zabrudzenia, ślady itd., zdecydowanie należy odmówić wykonywania zabiegu takimi akcesoriami. Oznacza to, że nie zostały one poddane nawet wstępnej dezynfekcji, co jest bardzo niebezpieczne i grozi rozprzestrzenianiem się patogenów oraz infekcji.
  4. Ogólna czystość w gabinecie – wchodząc, należy również zwrócić uwagę na to, czy gabinet sprawia wrażenie czystego, czy podłogi bądź inne elementy nie są brudne, czy panuje ogólny porządek, czy raczej chaos i bałagan. Warto również zwrócić uwagę na stan fotela podologicznego, jego podłokietników i podnóżków.
  5. Praca podologa – zwróć również uwagę na samą pracę podologa, na to, czy zdezynfekuje skórę przed rozpoczęciem pracy, czy korzysta z jednorazowych rękawiczek oraz okularów ochronnych.

Podczas wizyty należy także wziąć pod uwagę jakość preparatów, z których korzysta podolog. Powinny to być produkty profesjonalne, o wysokiej jakości medycznej, dostępne np. w hurtowni Kerpro. Sterylność gabinetu podologicznego zwiększa również stosowanie frezarek z pochłaniaczem pyłu. Warto przyjrzeć się, czy podolog pracuje na takim właśnie sprzęcie.