Jak założyć własny hostel?

Jak założyć własny hostel?

Jak założyć własny hostel? Hostele to zdecydowanie dobra alternatywa dla osób podróżujących, które nastawione są na budżetowy wyjazd i w związku z tym nie chcą przepłacać za miejsca noclegowe, a jednocześnie nie do końca uśmiecha im się nocowanie na polu namiotowym. Najczęstszymi gośćmi hosteli są studenci oraz osoby, którym znacznie mniej zależy na zakwaterowaniu z pięcioma gwiazdkami w tle.

Osoby, które myślą o zarabianiu dodatkowych pieniędzy lub stworzeniu idealnego głównego źródła dochodu z pewnością powinny zastanowić się nad taką inwestycją. Założenie własnego hostelu to przedsięwzięcie, które nie wiąże się z niebotyczną ilością wymogów, tak jak dzieje się to w przypadku hotelu i może być źródłem niemałej satysfakcji.

Od czego należy zacząć?

Osoby przymierzające się do założenia własnego hostelu będą musiały zastanowić się nad lokalizacją, która w tym wypadku może mieć niebagatelne znaczenie. O wiele łatwiej bowiem o zainteresowanie klientów w miejscu, które chociaż w minimalnym stopniu może być uznane za atrakcyjne turystycznie lub znajduje się nieopodal większego miasta, w którym noclegi są po prostu zbyt drogie. W przypadku drugiego wariantu, warto uwzględnić ewentualną dostępność do komunikacji miejskiej. Na ogół, poza kierowcami z własnym autem, nikt nie będzie poszukiwał noclegu w miejscu, z którego nie sposób się wydostać. Właścicielami hosteli bywają również osoby, które odziedziczyły kamienicę i początkowo nie miały pomysły na zagospodarowanie przestrzeni. Nie jest to jednak w żadnym wypadku reguła, dlatego poszukiwanie odpowiedniego miejsca powinno również uwzględniać wysokość czynszu. Zbyt wysoki czynsz już na samym początku może okazać się przysłowiowym strzałem w kolano, który tylko zniechęci nas do dalszego działania. Niemniej, z całą pewnością wysokość czynszu będzie znacznie niższa na obrzeżach miasta, aniżeli w ścisłym centrum i to właśnie tam należy poszukiwać odpowiedniego budynku.

Czego nie może zabraknąć w hostelu?

Jak założyć własny hostel?
Jak założyć własny hostel?

Coraz więcej ludzi decyduje się na stworzenie własnego hostelu, ponieważ jego założenie nie wiąże się z ogromną ilością warunków formalno-prawnych. Nie potrzebujemy również żadnego pozwolenia ani koncesji. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie mamy zmartwień. Budynek musi bezwzględnie spełniać wszelkie standardy sanitarne, przeciwpożarowe oraz budowlane. To konieczny warunek, bez którego nie będziemy mogli uruchomić naszego hostelu. To od właściciela będzie zależało, jaki klimat i atmosfera zapanują w powstającym hostelu. Oczywistym jest, że goście docenią schludny wystrój, czystość i świeżość wnętrz. Właśnie z tego powodu warto wykonać remont w sytuacjach wymagających solidnego odświeżenia ścian lub drobnych poprawek. Osoby niemające żadnej wprawy powinny udać się do renomowanych hosteli i sprawdzić, co tak naprawdę stanowi o atrakcyjności takiego miejsca. Pewne miejsca faktycznie służą jedynie do spania, ale w wielu hostelach integracja i wspólne spędzanie czasu to wartość, która przyciąga największą ilość klientów. Z perspektywy podróżującego jest to idealny sposób na poznawanie ludzi z różnych zakątków świata. Istotą hostelu są sanitaria, których po prostu nie może zabraknąć oraz umeblowanie. Trzeba pamiętać o kuchni i jej pełnym wyposażeniu oraz o tzw. przestrzeni wspólnej, w której goście hostelu będą mogli razem spędzić czas. To miejsce, które również należy wyposażyć w meble nadające się do wypoczynku, telewizor oraz dostęp do Internetu. Bez względu na wszystko, będziemy musieli zatrudnić kilka osób, dzięki którym hostel będzie prosperował bezproblemowo. Trzeba wobec tego wziąć pod uwagę recepcjonistkę, ale także osoby zajmujące się sprzątaniem oraz kucharza. To podstawowy skład o którym trzeba myśleć na długo przed otwarciem hostelu.

Stwórz klimatyczne miejsce, do którego goście będą chcieli wracać

Znalezienie odpowiedniej lokalizacji i budynku, który nadaje się na stworzenie w nim hostelu to tylko połowa sukcesu. Następnie trzeba jeszcze zatrudnić ekipę, która będzie miała ochotę współtworzyć nasze miejsce i jego wspaniałą atmosferę oraz zadbać o detale, które będą miały kluczowe znacznie. W Europie największą ilością hosteli cieszy się Hiszpania, w której na dzień dzisiejszy znajduje się ponad tysiąc takich obiektów. W Polsce mamy zaledwie 333 hosteli i choć nie jest to zapierająca dech w piersiach ilość, właściciele stają na rzęsach, by ich miejsce wyróżniało się z tłumu. Konkurencja to bardzo dobry napęd motywacyjny. Jeżeli pragniemy tworzyć miejsce, w którym nasi goście będą czuli się komfortowo, swobodnie, a przede wszystkim, będą w stanie spędzić w naszych progach cudowne chwile, to musimy zadbać o właściwą oprawę. Wystrój wnętrza ma kolosalne znaczenie. Hostele na ogół nie cieszą się sterylnością, z której słyną hotele. Można w nich zamiast tego spotkać się z wnętrzami, które wyglądają jak zaprojektowane przez artystów z niekończącą się twórczą weną. Oryginalne zdobienia ścian, dodatki, przyjemne oświetlenie, przytulna przestrzeń wspólna, to szczegóły, które sprawią, że nasi goście będą do nas wracać.