Ozonowanie mieszkania – kiedy warto, jak wygląda i ile czasu zajmuje?

Ozonowanie mieszkania – kiedy warto, jak wygląda i ile czasu zajmuje? Ozonowanie mieszkania czy domu, jest dobrym sposobem na sterylizację wnętrza i wszystkich przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniach. Poprzez ozonowanie możemy usunąć także nieprzyjemne zapachy, na przykład po pożarze czy zalaniu. Substancja ta w sporym stężeniu działa biobójczo, a więc czynność ta powinna być przeprowadzana najlepiej przez profesjonalną firmę.

Ozonowanie jest często stosowane w celu uzdatniania wody, czy jako sposób dezynfekcji w stomatologii. Substancję często używa się również w miejscach użyteczności publicznej, w szkołach, przedszkolach, restauracjach, biurach.

Na czym polega właściwie ozonowanie i ile czasu zajmuje?

Ozonowanie powinniśmy zlecić doświadczonej firmie, świadczącej usługi tak zwane DDD, czyli dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja. Najpierw ważne jest to, aby znaleźć przyczynę problemu, jeśli w mieszkaniu występuje przykry zapach. Może być to wstępujący grzyb, pleśń, słaba wentylacja, rozlana ciecz, czy martwy szkodnik znajdujący się w piwnicy. Do ozonowania specjaliści wykorzystują urządzenia o nazwie generatorów, które wytwarzają ozon przy użyciu sztucznych promieni UV oraz wyładowań atmosferycznych. Najpierw musimy przygotować firmie w odpowiedni sposób swoje mieszkanie czy dom, dopiero ekipa może wkroczyć do akcji. Czas, jaki zajmuje cały proces, jest różny i zależy od paru czynników. Przede wszystkim na długość ozonowania ma wpływ wielkość pomieszczenia oraz skala problemu, czyli rodzaj zanieczyszczenia. Ważne jest również to, z jakiego sprzętu firma korzysta. Na rynku dostępne są mocne generatory ozonu, jak i urządzenia o niższej mocy, które do skutecznej dezynfekcji pomieszczenia potrzebują więcej czasu. Generator zazwyczaj musi pracować parę godzin. Niekiedy ozonowanie pomieszczenia może zająć godzinę, aczkolwiek w trudniejszych sytuacjach cały proces zajmie nawet do parunastu godzin. Substancja ta musi w pewien sposób rozpuścić się w powietrzu, a więc minie trochę czasu aż przedostanie się do wszelkich szczelin i zakamarków. Kiedy urządzenie zostanie wyłączone, ozon znowu przemienia się w tlen, a jego poziom powoli zaczyna maleć. Po pół godziny od zakończenia procesu, pracownicy firmy mogą wejść do pomieszczenia, aby je dobrze przewietrzyć. Potem dla bezpieczeństwa domowników, sprawdzane jest wstępujące stężenie w powietrzu. Co ważne, nawet jeśli poziom tej substancji jest bezpieczny dla zdrowia, to i tak przez dłuższy czas można wyczuwać specyficzny zapach ozonu.

Jak często należy przeprowadzać ozonowanie pomieszczeń?

Wszystko zależy od indywidualnego problemu. Jeśli chcemy przeprowadzić ten proces po przebytym remoncie, aby pozbyć się zapachu farb i innych specyfików, wówczas wystarczy jeden taki zabieg. Jeżeli jednak chcemy pozbyć się zapachu po pożarze mieszkania, wówczas niezbędne będzie powtórzenie tej czynności parę razy, aż do uzyskania zadowalającego efektu.

Kiedy warto zdecydować się na usługę ozonowania?

Ozonowanie jest procesem skuteczny usuwającym nieprzyjemne zapachy i odkażającym pomieszczenia. Często ozonuje się mieszkania po osobach zmarłych czy te, które stały przez dłuższy czas puste. Jest to uniwersalny sposób na przygotowanie mieszkania, jego odświeżenie i eliminację nieprzyjemnych woni. Co ważne, taki zabieg można przeprowadzać powierzchniowo, czyli na blaty w kuchni, przybory kuchenne, zabawki i wiele więcej. Jest to metoda polecana w walce z pleśnią i grzybami, które mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia. Substancja radzi sobie z zarodnikami grzyba, jakie unoszą się w powietrzu.

W jaki sposób przygotować mieszkanie do tego zabiegu?

Ozonowanie mieszkania - kiedy warto, jak wygląda i ile czasu zajmuje?
Ozonowanie mieszkania – kiedy warto, jak wygląda i ile czasu zajmuje?

Zanim zdecydujemy się na taką usługę, musimy rozwiązać występujący problem. Pozbyć się szkodników, zniszczonych i zawilgoconych mebli, czy innych rzeczy, które mogą być źródłem problemu. Jeśli tego nie robimy, wówczas ozonowanie może nie przynieść zadowalających efektów, a przykry zapach wróci z czasem. W trakcie tego procesu domownicy muszą wyjść z mieszkania. Musimy zabrać ze sobą także zwierzęta i rośliny. Warto także usunąć z mieszkania cenne przedmioty, gdyż ozon może przyspieszyć ich starzenie się. Podczas zabiegu pomieszczenia muszą być szczelnie zamknięte, aby uzyskać wysoki poziom stężenia substancji. Trzeba więc uszczelnić wszelkie zakamarki. W pomieszczeniu nie można palić, nie mogą też znajdować się w nim substancje łatwopalne. Po zakończonym zabiegu niezbędne jest dokładne przewietrzenie mieszkania, na ok. 30 minut. Zapach po ozonowaniu będzie utrzymywał się jeszcze nawet do 48 godzin, jednak już po 4 godzinach po ukończonym procesie możemy wrócić do domu.

Co można uzyskać poprzez ozonowanie?

Ozon ma właściwości biobójcze, jest więc skutecznym środkiem dezynfekującym wnętrza. Dzięki niemu można pozbyć się z domu: roztoczy, pleśni, wirusów, grzybów, bakterii, ale także insektów. Ponadto, substancja ta eliminuje nieprzyjemne zapachy. Ozonowanie polecane jest przede wszystkim, aby:

  • usunąć kuchenne insekty i szkodniki 
  • pozbyć się zapachów: spalenizny, stęchlizny, dymu papierosowego, odzwierzęcych
  • wyeliminować chorobotwórcze drobnoustroje
  • pozbyć się ze środowiska roztoczy
  • odgrzybić mieszkanie
  • zdezynfekować otoczenie