SEO – samodzielnie czy z pomocą specjalisty?

W dzisiejszych czasach obecność naszej firmy w Internecie jest absolutną podstawą i standardem – już dawno przestała być czymś, czym dane przedsiębiorstwo mogłoby się odznaczać na tle konkurencji. Co więcej, samo posiadanie strony internetowej – niezależnie od tego, jak dobrze by nie była zrobiona – może nie wystarczyć. Cóż bowiem z tego, że będzie istniała, skoro nie będzie do siebie przyciągała odpowiedniej ilości odbiorców? Właśnie w tym może pomóc specjalista SEO – w sprawieniu, aby stała się lepiej widoczna, przede wszystkim na łamach wyszukiwarek Internetowych. Ale czy tak naprawdę musimy korzystać z jego usług? A może lepiej zająć się SEO samodzielnie?

Jak działa specjalista SEO?

Swoją pracę każdy specjalista SEO rozpoczyna od przeprowadzenia tak zwanego audytu SEO naszej strony Internetowej, biorącego pod uwagę nie tylko to, jak ona wygląda, ale też w jaki sposób została zaprojektowana. Dobry audyt zakłada wzięcie pod uwagę aspektów kluczowych zarówno dla przeglądarki, jak i użytkownika docelowego. Przeprowadzenie audytu daje nam znak do tego, jakie zmiany możemy poczynić, aby sprawić, by strona była efektywniej pozycjonowania – właśnie z tego powodu to właśnie od niego najczęściej się zaczyna.

Drugim krokiem w działaniu dobrego specjalisty SEO jest wprowadzenie wszystkiego, co dowiedział się na podstawie audytu w życie, a zatem optymalizacja strony internetowej pod jej dalsze pozycjonowanie w wyszukiwarce. Optymalizacja stanowi klucz, który sprawia, że dalsze działania są w stanie stać się bardziej efektywne, a użytkownicy – bardziej zadowoleni z przeglądania uporządkowanej strony.

Dopiero po tych dwóch krokach specjalista SEO jest w stanie przejść do właściwego pozycjonowania – to z kolei jest procesem bardzo długotrwałym, czasochłonnym i wymagającym, biorącym pod uwagę nie tylko aspekty on-site (te, które znajdują się na samej pozycjonowanej stronie – a zatem naszej witrynie firmowej), ale też poza nią. Proces pozycjonowania tak naprawdę trwa tak długo, jak to tylko możliwe i jak tylko chcemy, żeby efekty się utrzymywały. Tak naprawdę jednak, dobrze przeprowadzony, jest nam w stanie przynieść długofalowe korzyści i coś, co zostanie z nami nawet długo po działaniu specjalisty w tym zakresie.

Zalety skorzystania z usług specjalisty SEO

Skorzystanie z usług, jakie świadczy specjalista SEO niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Do tych najważniejszych zaliczają się między innymi:

  • oszczędność czasu – żeby nauczyć się skutecznego pozycjonowania i wszystkich zasad, które są związane z SEO trzeba poświęcić mnóstwo czasu; korzystając z usług specjalisty, który na tym się zna możemy więc przyspieszyć cały proces (a zatem i pojawienie się efektów), ale też po prostu skupić się na prowadzeniu firmy, a nie jej promowaniu;
  • oszczędność pieniędzy – czas to pieniądz; jak już wcześniej wspomnieliśmy, powierzając pracę nad SEO specjaliście mamy możliwość skupienia się na tym, na czym się znamy, a co tak naprawdę przynosi nam pieniądze;
  • pewny efekt – korzystając z usług kogoś, kto się zna mamy pewność, że efekt będzie zgodny z naszymi zamierzeniami oraz założeniami i biorący pod uwagę wszystkie aspekty poprawnego pozycjonowania; nie każdy bowiem wie, że można pozycjonować w sposób nie do końca poprawny, a – co za tym idzie – bardziej zaszkodzić pozycji własnej strony internetowej w wyszukiwarkach, niż tak naprawdę jej pomagać;
  • brak możliwości „pogrążenia” własnej strony – źle podchodząc do całego procesu pozycjonowania (na przykład w nieumiejętny sposób sięgając po tak zwany „blackhat” i po prostu starając się zrobić wszystko jak najszybciej, niezależnie od prowadzących do tego środków, jesteśmy w stanie wprowadzić naszą stronę w filtr, albo jeszcze gorzej – ban; to z kolei bardzo negatywnie wpłynie na jej obecność w wyszukiwarce i tak naprawdę będzie bardzo ciężkie do odwrócenia – właśnie dlatego nie posiadając odpowiedniej wiedzy nie powinno się na to zabierać;
  • długofalowe i wieloaspektowe działanie – jeżeli skorzystamy z usług specjalisty, który wie co robi i tak naprawdę siedzi w tym temacie od dłuższego czasu możemy mieć pewność, że efekty jego działania będą się utrzymywały przez bardzo długi czas i realnie wpłyną na to, jak nasza witryna internetowa jest postrzegana przez wyszukiwarkę – nawet już po zakończeniu współpracy z nim i postawieniu na inne formy marketingu.

Podsumowanie

SEO jest czymś, czym – chcąc nie chcąc – musimy się zainteresować na pewnym etapie prowadzenia firmy i przenoszenia jej działalności (czy też strefy marketingowej) do Internetu. Jest to coś, co pozwala jej być lepiej widoczną, zauważalną i po prostu skuteczną w docieraniu nie tylko do stałych, ale i do nowych klientów rzeczywiście zainteresowanych naszym produktem czy usługą. Właśnie dlatego powinniśmy się do tego przyłożyć tak bardzo, jak to tylko możliwe. Nie wahajmy się przy tym skorzystać z usług, jakie świadczy specjalista SEO  – zwłaszcza, że temat ten jest dość ciężki i czasochłonny, a i po części ryzykowny, jeżeli podejdziemy do niego samodzielnie i bez przygotowania.