Jak dopasować rolety do okna?

Jak dopasować rolety do okna?

Jak dopasować rolety do okna? Rolety są niezastąpione – mogą chronić zarówno przed słońcem, jak i wścibskimi spojrzeniami, a nawet włamywaczami. Żeby jednak spełniały swoje zadanie powinny zostać odpowiednio dobrane do naszych potrzeb. Jak dopasować rolety do okna?

Do jakiego wnętrza nadadzą się drewniane żaluzje?

Drewniane żaluzje świetnie wpisują się w żywy obecnie trend na wykańczanie wnętrz przy pomocy naturalnych materiałów. Do ich produkcji używa się najróżniejszych gatunków drewna, od dębu aż po bambus. Nie da się ukryć, że takie rolety okienne wyglądają niezwykle efektownie – widoczne na materiale słoje i prosta estetyka nadają wnętrzu bardzo pożądany wygląd. Ich zalety na tym się nie kończą. Żaluzje z drewna tworzone są w sposób, który umożliwia kontrolę wpuszczanego do pomieszczenia światła. Można je całkowicie zaciemnić lub pozostawić w jego wnętrzu klimatyczny półmrok. Niestety nie nadają się do pomieszczeń o dużej wilgotności, czyli łazienki i kuchni.

Gdzie sprawdzą się rolety plisowane?

Rolety plisowane służą przede wszystkim do ochrony pomieszczeń przed nadmiernym i uciążliwym nasłonecznieniem. Ich dodatkową zaletą jest to, że zapobiegają przegrzewaniu się wnętrz, stanowią więc swego rodzaju izolację termiczną. Rolety plisy sprawdzą się więc zarówno w prywatnych domach i mieszkaniach jak i w biurach. Tego typu rolety na okna opierają się na konstrukcji wyposażonej w listwę na górze i na dole – w razie konieczności składamy je po prostu w estetyczną harmonijkę w górnej części okna. Można je złożyć jedynie częściowo i w ten sposób kontrolować nagrzewanie pomieszczeń oraz ilość wpuszczanego do nich światła.

Czy rolety materiałowe to dobry pomysł?

Rolety materiałowe to prawdopodobnie najpopularniejszy wybór w Polskich domach. Są to swego rodzaju żaluzje zewnętrzne, pasujące do każdego typu okien – od drewna, przez PCV, po aluminiowe. Można podzielić je na:

  • rolety z prowadnicami,
  • rolety bez prowadnic, zwane wolnowiszącymi.
Jak dopasować rolety do okna?
Jak dopasować rolety do okna?

Rolety okienne wewnętrzne z prowadnicami to tkanina rozpięta na specjalnym mechanizmie, wyposażonym w zamontowane po obu stronach okna prowadnice, które umożliwiają łatwe zwijanie i rozwijanie oraz gwarantują szczelne przyleganie rolety do okna. Rolety wolnowiszące natomiast zapewniają większą swobodę. Można je wygodnie zwijać i rozwijać, ale nie są jednak ograniczone prowadnicami.

Nie należy martwić się o trwałość rolet materiałowych. Współcześnie wytwarzane są z tkanin niezwykle odpornych na niszczenie i blaknięcie. Ich ogromną zaletą jest to, że dostępne są w niewyobrażalnej mnogości kolorów i materiałów, można z powodzeniem wpasować je więc w dosłownie każde wnętrze. Dodatkowym atutem jest możliwość wyboru kolorystyki i stylu obudowy i tak zwanego łańcuszka, za pomocą którego będziemy zwijać i rozwijać roletę.

Markizy zawieszane są na zewnątrz okien

Nieco innym typem żaluzji są rolety zewnętrzne. Często będą to na przykład markizy balkonowe lub markizy tarasowe. Umożliwiają one ochronę przed słońcem nie tylko wnętrza pomieszczeń, ale także przylegających do nich przestrzeni typu balkon, taras czy patio. Ich wielką zaletą jest to, że bardzo łatwo dostosować je na bieżąco do zmieniających się warunków pogodowych. Chronią nie tylko przed słońcem, ale także deszczem, śniegiem, a nawet gradem. Istnieje nawet możliwość zamówienia markizy pionowej, która sprawdzi się świetnie szczególnie na małych balkonach  na osiedlach o ciasnej zabudowie. Markiza boczna natomiast gwarantuje prywatność w przypadku braku ogrodzenia rozdzielającego wizualnie pojedyncze balony lub tarasy.

Rolety stanowiące ochronę przed włamaniami

Rolety antywłamaniowe to rolety, które montuje się na zewnątrz okna, aby uniemożliwić dostanie się do wnętrza domu potencjalnym włamywaczom. Zazwyczaj montowane są w oknach, które najczęściej wybierają złodzieje jako drogę, którą dostają się do budynków. Powinniśmy rozważyć więc montowanie ich w oknach balkonowych, tarasowych, niewidocznych z ulicy oknach prowadzących do różnych pomieszczeń w domu, a także oknach dachowych. Rolety takie robione są na wymiar konkretnego okna i po zasłonięciu przykrywają je szczelnym płaszczem, wyposażonym w dodatkowe umocnienia i zabezpieczenia. Ze względu na ich dużą wagę dobrze jeśli są wyposażone w system umożliwiający elektroniczne sterowanie roletami antywłamaniowymi.

Moskitiery to też pewien rodzaj rolet

Choć ich rola jest nieco inna, zarówno moskitiery drzwiowe, jak i moskitiery okienne, stanowią szczególny rodzaj rolet. Choć również mogą nieznacznie zaciemniać pomieszczenie, które chronią, ich podstawową funkcją jest zabezpieczenie wnętrza domu przed inwazją insektów. Moskitiery uniemożliwiają dostanie się do domu wszystkim nieproszonym gościom takim jak muchy, komary, pchły, wszy, pająki. Można zamontować je na rzepach, lub zamówić rolety na wymiar – wówczas moskitiera będzie rozpięta na aluminiowym stelażu pasującym do konkretnego okna. Siatka stanowiąca kwintesencję moskitiery może zostać wykonana z cienkiego, delikatnego materiału, lub lekkiego, ażurowego metalu. To drugie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie jeśli mamy w domu zwierzęta takie jak koty lub psy, które mogłyby rozerwać materiałową moskitierę zębami lub pazurami.