Domy szkieletowe – strach przed domem

Domy szkieletowe - strach przed domem

Domy szkieletowe – strach przed domem – tak to już jest z naszą ludzką psychiką, że wszystko to co nowe wzbudza w nas niepewność i lęk, boimy się tego co nieznane, staramy się raczej stawiać na sprawdzone metody. Myślę, że podobnie jest, jeśli chodzi o domy szkieletowe.

Człowiek często, czasem nawet nieświadomie, odrzuca to co nieznane, wybierając to co powszednie i dobrze już znane. Objawia się to między innymi tym, że człowiek mając możliwość zmiany pracy na lepszą, nie zdecyduje się na to, ponieważ nie zna jej, a ta którą ma, może nie najlepsza ale przynajmniej dobrze znana. Dzieje się tak również w przypadku wielu innych, często niewielkich decyzji, które podejmujemy w życiu, wybierając to co sprawdzone i dobre znane, czasem nawet mało nam odpowiadające, ale przynajmniej znane.

Człowiek lepiej się czuje gdy jest wśród ludzi których zna, w miejscu które zna, ogólnie tam gdzie coś zna, tam jest mu dobrze. Strach przed tym co nieznane, jest naturalny i nie jest to nic nadzwyczajnego. Oczywiście często również człowieka ciekawi wszystko to co nowe i nieznane, jednak trudniej zdecydować mu się na coś nowego i nieznanego we wszystkich istotnych rzeczach.

Taką rzeczą, niewątpliwie jest budowa domu. Jeśli człowiek buduje dom, robi to najprawdopodobniej raz w życiu. Więc jest to dla niego swoista nowość. Chyba, że ktoś robi to po raz kolejny, ma wtedy już pewną świadomość tego, jak to wygląda, co można zrobić lepiej, na czym zaoszczędzić i tak dalej. Jednak w zdecydowanej większości przypadków, dom budujemy tylko raz w życiu.

Domy szkieletowe - strach przed domem
Domy szkieletowe – strach przed domem

Tak więc jest to dla nas już spora niepewność, dlatego też z reguły człowiek chce się dowiedzieć o tym jak najwięcej informacji. Daje to mu poczucie bezpieczeństwa i pewnego komfortu. Jeśli więc człowiek budując dom pierwszy raz w życiu, i decydując się na konstrukcje domu, musi zdecydować między domem murowanym, którego nigdy nie budował lub domem szkieletowym, którego również nigdy nie budował. Domy szkieletowe są jednak nowością, nie jest to coś takiego, co istnieje już kilkaset lat, tak jak domy murowane, nie mamy więc odpowiedniej pewności jak długo przetrwają.

Oczywiście nie mamy tej pewności jeśli chodzi o domy murowane, przecież większość społeczeństwa nie zna się na budowlance na tyle, by ocenić czy murarze nie popełnili żadnego błędu. Ryzyko więc istnieje zawsze, jednak wykluczając opcję błędu przy budowie, nie ma wątpliwości, że trwalszymi niż domy szkieletowe są domy murowane. Decydując się więc na budowę domu, opcją która zapewni nam większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu jest opcja budowy domu murowanego.

Domy szkieletowe, jako że są konstrukcją dość nową, nie dają nam aż tak dużego poczucia bezpieczeństwa, które jest jednym z wielu czynników które przemawiają na rzecz wybudowania własnego domu. Jednak nie jest też tak, że domy szkieletowe w porównaniu z domami murowanymi nie mają żadnych plusów. Oczywiście są i plusy których domy szkieletowe, mają wiele. Są tańsze, szybciej trwa ich budowa czy pozwalają na łatwiejszą ich rozbudowę w przyszłości. Jednak istnieje ryzyko, że zanim zdecydujemy się na rozbudowę, będziemy musieli przeprowadzać gruntowną renowację naszego domu, ponieważ szybciej on się zużywa niż dzieje się to w przypadku domu murowanego.

Jest więc to naturalne, że coś czego do końca nie znamy, bo za krótko istnieje, okaże się czymś, co sprawi, że zamiast komfortu we własnym domu, będziemy czuć się niepewnie. Nie musi się tak wydarzyć, jednak jeśli poczucie bezpieczeństwa, komfortu i tego, że nasz dom jest trwały, jest tym co przy decyzji o budowie naszego domu jest najważniejsze, warto postawić na dom murowany. Jeśli jednak zależy nam na czasie, pieniądzach, i planujemy szybką rozbudowę naszego domu, warto postawić wtedy na dom szkieletowy.

Oczywiście pierwotna oszczędność, może sprawić, że sporo pieniędzy będzie trzeba włożyć w jego renowację za kilkadziesiąt lat, jednak jeśli nie planujemy mieszkać tam długo i sprzedać dom po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach, wtedy na pewno lepszym rozwiązaniem są domy szkieletowe.

Decydując się na budowę własnego domu, musimy przemyśleć jego konstrukcję tak aby nie martwić się jego przyszłością i naszą przyszłością w tym domu, jeśli wiemy, że to nam nie grozi i domy szkieletowe nie wzbudzają naszych obaw, i wiemy że będziemy się w takim domu dobrze czuć, nie ma co się zastanawiać i lepiej postawić na nie. Jeśli jednak boimy się tego co nowe i nieznane, lepiej nawet większym kosztem postawić na to co sprawdzone i pewne.

Na coś co da nam poczucie komfortu, pewności i bezpieczeństwa a to z pewnością lepiej niż domy szkieletowe zapewnią nam domy murowane i to one w tej sytuacji powinny być naszym wyborem, gdyż dom powinien być miejscem w którym czujemy się swobodnie, ale przede wszystkim bezpiecznie, a u osób bojących się tego co nowe, bezpieczeństwa mogą nie zapewnić domy szkieletowe. Oczywiście, przy odpowiedniej dawce wiedzy na ich temat może to się zmienić, i może się okazać, że jednak na budowę takiego domu się decydujemy i wiemy, że będziemy się w nim dobrze czuć.