Jak książki wpływają na człowieka?

Jak książki wpływają na człowieka? Jedni czytają dla zabawy, inni dla zabicia wolnego czasu, a jeszcze inni szukają rad lub odpowiedzi na kłopotliwe problemy. Od wieków wiadomo, że literatura ma ogromny wpływ na nasze życie, a ludzie unikający literatury są po prostu biedniejsi, a nie materialistyczni. Jak regularne czytanie wpływa na osobę?

Dlaczego się uczymy?

Literatura jest z nami prawie zawsze, choć kiedyś miała zupełnie inny wymiar. Dziś dużo słyszymy o publicznym odrzucaniu książek na rzecz treści online. Powinniśmy jednak docenić moc słowa pisanego. Dlaczego warto przeczytać? Regularna obcowanie z nimi znacznie poszerza nasze słownictwo, co jest szczególnie widoczne w przypadku dzieci. Ci, którzy korzystają z filmów lub seriali, zwykle mają ograniczone słownictwo. Nie zawsze potrafią też używać w zdaniach określonych struktur. Czytanie wzbogaca nas na duchu – pozwala spojrzeć na wiele spraw z zupełnie innej perspektywy i inaczej spojrzeć na świat. Wielu z nas potrzebuje takich odskoczni, chociaż nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Czytamy, bo chcemy wypełnić nasz wolny czas lub oderwać się od rzeczywistości. Niektórzy szukają odpowiedzi na pytania w książkach. To nie tylko kwestia moralna czy egzystencjalna. Czasami chcemy zbadać coś z dziedziny medycyny, gastronomii czy architektury. Nie dotykamy internetu, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę, że najbardziej autorytatywne autorytety nie dzielą się w internecie swoją wiedzą, a jedynie publikują ją w książkach.

Zmienić swoją decyzję, czy zmienić swoje życie?

Jak książki wpływają na człowieka?
Jak książki wpływają na człowieka?

Każdy z nas musiał usłyszeć stwierdzenie, że przeczytanie dobrej książki we właściwym czasie może zrewolucjonizować nasze życie lub wpłynąć na ważne dla nas decyzje. Rzeczywiście, ma to sens. W większości dobra książka zawiera mnóstwo informacji – nie jest to lekka lektura, którą możemy „połknąć” w kilka godzin. Często zmusza do myślenia i wpływa na nas jako na ludzi, na nasze decyzje i plany życiowe. Warunkiem jest jednak to, że należy ją przeczytać we właściwym czasie – zwykle wtedy, gdy mamy problem lub znajdujemy się na przysłowiowym rozdrożu. Czasami utożsamiamy się z bohaterami książek, próbując przenieść sytuacje z ich życia na poziom naszej codzienności. To pozwala spojrzeć na to z zupełnie innej perspektywy i znaleźć odpowiedzi na pytanie, czy rzeczywiście robi to dobrze? Niektóre książki zawierają ostrzeżenie, które niekoniecznie jest podawane wprost – czasami znajdujemy je tylko między wierszami. Oczywiście nadidentyfikacja bohaterów literackich nie jest dobrym rozwiązaniem. Musimy odróżnić świat rzeczywisty od literatury, filmów czy seriali.

Oświecenie książkowe

Eksperci uważają, że osoby czytające regularnie mają zupełnie inny stosunek do życia. Są bardziej wyrafinowane, dokładniejsze w analizie rzeczywistości i nie do końca subiektywne. Mogą też wyrażać swoje emocje na różne sposoby, dobierając odpowiednie słowa lub gesty. Są po prostu bardziej wyrafinowani, głodni wiedzy i chcą zobaczyć świat z innej perspektywy. Wszystko dlatego, że książki, które czytamy, wciąż są w naszych sercach. Nawet jeśli wydaje nam się, że ich nie pamiętamy, często są one głęboko zakorzenione w naszych umysłach. Tak się składa, że ​​wracamy do nich po latach, pamiętając ich treść i przesłanie. Okazuje się jednak, że dokładnie pamiętamy to, co autor chciał nam przekazać – wystarczyło nam przeczytać kilka pierwszych stron.

Jaki gatunek literacki wybrać?

Miłośnicy literatury od lat zastanawiają się, jakie gatunki literackie wybrać i które książki naprawdę warto przeczytać https://literackigps.pl/moje-rankingi/? Jedni uważają, że wartości mają tylko książki o psychologii, inni skupiają się na biografiach sławnych ludzi, którzy coś w życiu osiągnęli. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas ma nieco inne upodobania i przez to zupełnie inne upodobania do literatury. W praktyce okazuje się, że każdy gatunek literacki ma swoje zalety. Jeśli więc nie lubimy świata fikcji, możemy zanurzyć się w podręcznikach lub biografiach. Osoby, które lubią relaksować się przy książce, chętniej wybierały motywy moralne, natomiast osoby poszukujące mocniejszego wrażenia – thrillery i kryminały. W rzeczywistości słowo pisane zawsze działa na nas w podobny sposób. Poszerza zasób słownictwa, uwrażliwia i daje zupełnie inny światopogląd. Dlatego nie powinniśmy z niej rezygnować, choć naszym zdaniem to, co rozpowszechnia się w Internecie, jest zupełnym substytutem literatury. Nie są, a eksperci mają jasną opinię na ten temat. Wyjątkiem są oczywiście e-booki, czyli elektroniczne wersje książek. W pewnym sensie są symbolami naszych czasów i codziennie chętnie im służymy. Ale jeśli nadarzy się okazja, wracajmy co jakiś czas do tradycyjnego papieru.

Literacki GPS – blog literacki
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203
04-078 Warszawa
604 810 444
www.literackigps.pl