Jak przygotować się do przeprowadzki?

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Jak przygotować się do przeprowadzki? Przeprowadzka wymaga dobrej organizacji i przygotowania całego przedsięwzięcia. Bywa w związku z tym wydarzeniem mocno stresującym. Przed rozpoczęciem pakowania rzeczy, najczęściej robimy gruntowne porządki. W ich trakcie okazuje się, że wielu nagromadzonych przedmiotów nie potrzebujemy. Część z nich także sprzedajemy. Od czego zacząć? Jak zaplanować przeprowadzkę?

Jeśli dobrze zorganizujemy cały proces i wszystkie jego etapy, możemy spokojnie przejść przez przeprowadzkę. Warto też pomyśleć, czy konieczna będzie transport mebli z wniesieniem realizowany przez profesjonalną firmę? Czy możemy wykonać wszystkie czynności samodzielnie? Niezbędna w tym celu będzie lista zadań.

Co zrobić kilka tygodni przed przeprowadzką?

Lista zadań będzie się różnić w zależności od czasu, jaki został do przeprowadzki. Dzieląc poszczególne zadania, można spokojnie zaplanować każdy etap przeprowadzki. Po pierwsze należy zaplanować dzień opuszczenia domu lub mieszkania. Najlepiej wziąć w tym dniu dzień wolny lub w ogóle zaplanować to w weekend. Po drugie warto poinformować  najbliższe osoby, że ten dzień właśnie przeznaczamy na przewóz rzeczy. Dzięki temu unikniemy zbędnych telefonów czy innych rozpraszaczy. W dniu opuszczenia mieszkania lub krótko po, warto również pamiętać o zmianie adresu w urzędach i wśród znajomych. W drugim przypadku wystarczy sms czy e-mail. Jeśli chodzi o sprawy administracyjne, to trzeba złożyć odpowiednie wnioski. Planując przeprowadzkę, należy także wziąć pod uwagę, jak dokładnie ma ona wyglądać. Czy korzystamy z usług firmy, która wykonuje przeprowadzki firm i domów, czy wystarczą nam własne siły? Może wystarczy poprosić o pomoc rodzinę i znajomych? Czasami przedmiotów osobistych, mebli i innych rzeczy jest tak dużo, że współpraca z przeprowadzkami biur i domów jest niezbędna. Decydując się na taką współpracę, warto przeanalizować ofertę cenową. Zajmując się tym odpowiednio wcześnie, można zapytać znajomych o polecenie usługi, a także samodzielnie sprawdzić dostępne oferty. Kilka tygodni przed opuszczeniem dotychczasowego miejsca zamieszkania, należy także anulować niektóre usługi abonamentowe oraz uregulować sprawy administracyjne, w tym: umowy na usługi. U operatorów obowiązuje zwykle miesięczny okres wypowiedzenia. Rezygnując odpowiednio wcześnie, można uniknąć opłat za usługi, z których po wyprowadzce nie będziemy korzystać.

Co zrobić tydzień przed przeprowadzką?

Odpowiedni plan pozwoli przeprowadzić wszystkie zadania w ciągu siedmiu dni. Na początku można zacząć od poinformowania sąsiadów o planowanej przeprowadzce. Podczas przenoszenia, demontażu, jak i pozostałych czynności może być po prostu głośniej. W tym dniu może też pojawić się w domu lub mieszkaniu więcej osób. Podczas pakowania należy też podjąć decyzję, co pozostaje z nami, a co wyrzucamy do kosza. Warto też odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w kartony do przeprowadzki. Niewyrzucone i niespakowane przedmioty można także sprzedać lub oddać znajomym lub potrzebującym. Dzięki temu można odzyskać część pieniędzy lub po prostu zrobić dobry uczynek. 

Proces pakowania również warto odpowiednio zaplanować. Oprócz kartonów przydają się także folie, worki, taśmy klejące, karteczki samoprzylepne czy markery. Z kolei dokumenty warto umieścić w segregatorze, dzięki czemu nie zaginą w trakcie przeprowadzki. Praktycznym pomysłem jest podzielenie przedmiotów na określone kategorie. Zwykle ludzie decydują się na segregację na poszczególne pomieszczenia. Dzięki temu opisują kartony jak: kuchnia, szklanki, salon książki. Taka procedura znacznie ułatwi przewóz rzeczy, ponieważ będziemy wiedzieć, co znajduje się w środku i jak zabezpieczyć je w transporcie. Ponadto łatwiej rozpakowywać takie kartony i uniknąć niepotrzebnego bałaganu. Pakowanie poszczególnych pomieszczeń można także podzielić na pokoje. Dzięki temu unikniemy nawału pracy w ciągu jednego dnia.  Kolejne wykonane zadania można odhaczać na liście. Kilka dni przed  opuszczeniem lokum można zająć się już przewozem mebli, których nie używamy oraz najmniej potrzebnych przedmiotów.

Co zrobić w dniu przeprowadzki?

Dzień przeprowadzki wcale nie musi być najtrudniejszym dniem, jeśli rozplanujemy pracę wcześniej. W ostatnim dniu wciąż jednak pozostaje wiele rzeczy do zrobienia. Tego dnia należy wyłączyć media i spisać liczniki. To pozwala uniknąć ewentualnych niedomówień z kolejnym właścicielem lub najemcą czy ze spółdzielnią mieszkaniową. Jeśli opuszczamy wynajmowane mieszkanie, należy zaczekać na właściciela i uzupełnić z nim formalności, jak i dokonać z nim odbioru lokum. W tym celu warto spisać protokół odbiorczy,  a następnie oddać klucze. 

Podsumowując, planowanie, jak i przygotowanie koniecznych do przeprowadzki akcesoriów pozwala przez ten proces przejść szybko i bezboleśnie. Kluczowa jest przede wszystkim lista zadań podzielona na poszczególne etapy przeprowadzki. Najważniejsze jest jednak określenie, czy przeprowadzamy się samodzielnie, czy będzie to krajowa czy przeprowadzka międzynarodowa. Odpowiedzi na te pytania są bardzo pomocne.