Jakie domy warto budować?

Jakie domy warto budować?

Jakie domy warto budować? Budowa domu to rozwiązanie, na które decyduje się coraz większa liczba osób. Wynika to oczywiście z kilku faktów, z których dwa są najważniejsze. Pierwszym jest chęć posiadania własnej nieruchomości, która daje zdecydowanie większe poczucie stabilności. Drugim są realia na rynku nieruchomości, które pokazują, że w cenie mieszkania w mieście możemy wybudować dom na przedmieściach (dotyczy to oczywiście dużych aglomeracji).

Kiedy już dylemat mieszkanie czy dom mamy rozstrzygnięty na korzyść domu, musimy odpowiedzieć sobie na inne ważne pytanie. Pytaniem tym jest: jaki dom chcemy zbudować?

Wybór technologii

Budowa domów jednorodzinnych to obecnie całkiem spory rynek, na którym działa wiele firm. Firmy te oprócz wspólnego mianownika, jakim jest budowa domów, różnią się między sobą. Największe różnice wynikają z technologii budowlanej, jaką preferują. Większość firm budowlanych są to jednocześnie biura projektowe, dlatego 90% firm oferuje tylko jedną metodę stawiania konstrukcji.

Dla uproszczenia sytuacji podzielimy sobie technologie budowlane na dwie kategorie, które obecnie dominują na rynku:
– murowana,
– szkieletowa.

Odmian tych dwóch głównych metod jest kilka, ale ogólne zasady budowania domów są z grubsza takie same. To, jaką technologię wybierzemy, zdecyduje o bardzo wielu rzeczach.

Jakie domy warto budować?
Jakie domy warto budować?

Domy szkieletowe to nowość, która coraz częściej jest budowana w naszym kraju. Główne tego przyczyny są dwie. Budowa domów szkieletowych jest szybka. W 3 miesiące możemy zbudować od zera dom pod klucz. W przypadku technologii tradycyjnej zamknięcie się w 1 roku z budową domu uważa się za bardzo dobry wynik. Kolejnym czynnikiem jest oczywiście cena. Dom kaszkiety wychodzi zdecydowanie taniej. Koszty mogą być w sumie nawet 4 do 5 razy niższe niż w przypadku domu murowanego.

Domy szkieletowe są stawiane na płycie fundamentowej, której wykonanie stanowi jednocześnie najdłuższy etap prac. W późniejszym etapie na plac budowy przyjeżdżają nam gotowe elementy. W przypadku maksymalnej prefabrykacji mogą przyjechać gotowe ściany wraz ze stolarką okienną. Po zmontowaniu tego w dom pozostaje tylko położenie instalacji i wykończenie. Jak łatwo się domyślić, z domami murowanymi nie jest tak łatwo. Murowane konstrukcje generują masę kosztów nie tylko przez same materiały, ale również z powodu kosztów siły roboczej, jaka na budowie pracuje. Domy szkieletowe koszty te mają ograniczone do minimum.

Wielkość

Wielkość domu ma oczywisty wpływ na to, ile za dom zapłacimy. Budowa domów zarówno murowanych, jak i szkieletowych zawsze będzie droższa, im większy dom zbudujemy. W przypadku domów murowanych koszty te rosną jednak proporcjonalnie najbardziej. Pomijając jednak samą kwestię technologii, ponieważ dość sporo na ten temat już powiedziano oraz wspomnianej wielkości, skupmy się na aspektach, o których wielu z nas zapomina, a nie są wprost powiązane z samą budową domów.

Koszty eksploatacyjne są ściśle związane z metrażem naszego domu. Im większy dom, tym większą objętość musimy ogrzać (są to największe koszty eksploatacyjne). Koszty te nie rosną jednak liniowo wraz ze wzrostem powierzchni mieszkalnej. Musimy zwrócić uwagę na fakt, że ciepło z naszego domu ucieka, przez drzwi, okna, ściany, oraz dach. Najwięcej ciepła uchodzi przez dach. Im większa jego powierzchnia oraz bardziej skomplikowany kształt, tym gorzej. Ściany również doskonale przejmują ciepło z powietrza. Dom możemy oczywiście doskonale zaizolować, nawet do standardu domu pasywnego, ale jest to niezwykle drogie w realizacji.

Sprzątanie domu to czynność, którą również musimy się zająć. Mówimy to oczywiście o typowej w większości gospodarstw domowych sytuacji, kiedy samodzielnie sprzątamy. Im większa powierzchnia, której tak naprawdę nie używamy, tym więcej bezsensownego sprzątania mamy. Jeśli dołożymy do tego kwestię związaną z tym, że z czasem nasze dzieci się wyprowadzą, to możemy doprowadzić do tego, że użytkować będziemy faktycznie 30% domu, a posprzątać będziemy musieli całość.

Na czym zaoszczędzić?

Już w fazie projektowej możemy podjąć decyzje, które pozwolą nam na zaoszczędzenie ok. 30% kosztów. Budowa domów bardzo często opiera się na zasadzie, że jeśli wszyscy mają tak i tak, to ja też muszę. Niestety doprowadza to czasem do tego, że powielamy błędne założenia lub schematy, nie sprawdzające się w naszych czasach.

Piwnica to pierwszy element, z którego powinniśmy zrezygnować, kiedy chcemy jak najwięcej zaoszczędzić. Wybudowanie piwnicy kosztuje niemal tyle samo ile postawienie całego mieszkalnego piętra. Dodatkowo fakt, że potrzebujemy odpowiednio głębszego fundamentu, który będzie się dłużej sezonowa, wydłużą czas budowy. Budowa domów bez piwnic, opiera się przeważnie na płycie fundamentowej, którą wykonuje się łatwiej, taniej i o wiele szybciej.

Piętra kosztują tym więcej, im wyżej budujemy. Koszt każdego kolejnego piętra należy powiększyć o 30% w porównaniu do poprzedzającego. Najlepiej jest budować domy parterowe. Jeśli jednak nie możemy, ponieważ np. mamy za małą działkę, najlepiej ograniczyć się do maksymalnie jednego piętra plus poddasze.