Jak działa lombard?

Jak działa lombard?

Jak działa lombard? W życiu zdarzają się różne sytuacje, czasem niespodziewane problemy finansowe. Utrata pracy, nagły wydatek, brak środków do życia, to problemy, z którymi mierzy się wiele osób.  Banki nie chcą udzielać nawet krótkoterminowych pożyczek na niewielkie kwoty osobom, które nie mają stałej umowy o pracę.

Umowa  o dzieło/zlecenie lub umowa o pracę tymczasową, to za mało, aby w banku otrzymać pożyczkę. Z kolei firmy pożyczkowe pobierają ogromne prowizje i naliczają odsetki. W konsekwencji klient spłaca trzy razy większą kwotę, niż pożyczył. Dla osób w trudnej sytuacji, które mają w domu cenne rzeczy, lombard wydaje się  najlepszym rozwiązaniem ich finansowych kłopotów.

Szacowanie wartości zastawu

Lombard jest instytucją pożyczkową,  w której udzielane są pożyczki gotówkowe do ręki w zamian za zastaw rzeczowy o odpowiedniej wartości do wnioskowanej kwoty. Właściciel lombardu wycenia przedstawiony przez klienta przedmiot i proponuje określoną kwotę. Pożyczkobiorca albo zgadza się i podpisuje umowę, albo wychodzi bez pieniędzy i szuka innego lombardu. Oszacowanie wartości towaru jest niezobowiązujące i bezpłatne. Na osobie, która przyniosła przedmiot do lombardu nie ciąży obowiązek zawarcia umowy i pozostawienia przedmiotu. Część klientów przynosi cenne przedmioty, np.: biżuterię, obrazy i rzeźby tylko po to, aby zorientować się, jaką mają wartość i na tej podstawie zdecydować o losie tych przedmiotów.

Warunki skorzystania z pożyczki w lombardzie

Pożyczka w lombardzie to dobry pomysł, jeżeli klienta chce poświęcić na pewien czas coś wartościowego. Wiele cennych rzeczy nieraz zalega w domu i gromadzi kurz.  To kapitał na trudne chwile, który można zamienić w pieniądze. Pożyczkę w lombardzie może wziąć każda dorosła osoba, która zastawi jakąś rzecz, ma dowód osobisty i podpisze stosowną umowę. W razie, gdyby klient nie spłacił pożyczki i nie skontaktował się z lombardem w sprawie przedłużenia terminu  spłaty, lombard może sprzedać zastawioną rzecz, co oznacza, że  nierzetelny klient przestaje być jej właścicielem i może stracić cenny dla siebie  przedmiot. Sfinalizowaniem transakcji jest podpisanie umowy pożyczki. Odzyskanie zastawu następuje w momencie całkowitej spłaty pożyczki.

Najczęściej zastawiane rzeczy

Jak działa lombard?
Jak działa lombard?

Polacy coraz częściej korzystają z usług lombardu – nie mają oporów, aby chwilowo oddać cenny przedmiot i dostać pieniądze. Do najczęściej zastawianych rzeczy należą: sprzęt AGD, komputery, laptopy, tablety lub telefony komórkowe, telewizory, sprzęt muzyczny, biżuteria i wartościowe pamiątki rodzinne, złoto, srebro), konsole do gry oraz modne gry, antyki, rzeźby, obrazy lub innego rodzaju dzieła sztuki, sprzęt sportowy oraz biurowy. Zdarzają się meble i zastawy obiadowe.  Bywa, że lombardy udzielają także pożyczek po zastaw samochodu, quadów, motorów, itp.  Wśród przedmiotów, które wzbudzają najwięcej zainteresowania wśród kupujących: biżuteria, sprzęt elektroniczny i sportowy (rowery, łyżwy i narty). Pracownik lombardu nie może przyjmować rzeczy pochodzących z kradzieży i musi sprawdzić, czy przedmiot o dużej wartości jest legalnie w posiadaniu właściciela. Może zażądać dowodu zakupu lub innego dokumentu potwierdzające własność lub autentyczność.

Okres udzielania pożyczki

Pożyczka w lombardzie przyznawana jest najczęściej na 30 dni. Zdarzają się dłuższe okresy spłaty, zwłaszcza, kiedy chodzi o duże sumy, a zastawiona rzecz jest wartościowa. Pożyczki długoterminowe na wiele miesięcy pojawiają się w coraz większej ilości lombardów, zwłaszcza sieciowych.

Oferowana kwota pożyczki

Pożyczona suma jest uzależniona od wartości zastawianej rzeczy. Przeważnie jest to 30-60% wartości zestawu. Dla stałych klientów może być to wyższa kwota. Zanim zawnioskuje się o pożyczkę, trzeba dowiedzieć się, jakie są jej koszty, aby potem nie być nieprzyjemnie zaskoczonym. Opłaty w lombardzie wcale nie są małe, choć i tak niższe w firmach pożyczkowych. Zgodnie z ustawą, maksymalne koszty zostały ograniczone, ale  nadal są wysokie i mogą wynieść 25% kwoty pożyczki + 30% za każdy rok trwania umowy.  Im dłuższy okres przeznaczony na oddanie długu, tym większą kwotę, trzeba spłacić. W razie problemów ze spłatą okres ważności umowy na pożyczkę można przedłużyć, po uiszczeniu wymaganej przez lombard opłaty.

Elementy umowy

Podstawą współpracy lombardu i klienta jest umowa pożyczki, która zawiera następujące dane: imię i nazwisko, adres, pesel klienta, nazwę i adres lombardu,  informację o formie zastawu i opis zastawionego przedmiotu, wytyczne dotyczące formy i terminu spłaty pożyczonych pieniędzy,  opłaty związane z obsługą zadłużenia, wartość zastawu i wysokość udzielonej pożyczki, podpisy obu stron.

Coraz więcej lombardów udostępnia opcję pożyczania pieniędzy stałym klientom przez internet. Problematyczne może być wysłanie zastawu. Ciekawą opcją, będącą ukłonem w stronę klienta jest możliwość dalszego korzystania z rzeczy, która stanowi przedmiot transakcji. Lombard nie sprawdza żadnych rejestrów dłużników i nie ujawnia instytucjom finansowym faktu zaciągnięcia pożyczki pod zastaw.