Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

Biografia i twórczość Olgi Tokarczuk: Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 w Sulechowie. Polska powieściopisarka, eseistka, poetka oraz scenarzystka a także psycholog. Przyznano jej literacką Nagrodą Nobla za nowoczesną opowieść, która opisuje przekraczanie granic jako sposób życia z niezwykłą pasją.

Biografia Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk urodziła się na przedmieściach Zielonej Góry, dzieciństwo spędziła w małej wiosce, gdzie jej rodzice pracowali jako nauczyciele. Rodzina mieszkała w starym zamku pełnym tajemnic i śladów kultury niemieckiej. W latach studenckich była wolontariuszką i zajmowała się chorymi psychicznie, po ukończeniu Uniwersytetu Warszawskiego w 1985 pracowała jako psychoterapeuta (w przychodni w Wałbrzychu). Wkrótce rozpoczyna karierę pisarską, a po kilku latach rzuca medycynę, całkowicie poświęcając się literaturze. Przez pewien czas Olga Tokarczuk mieszkała w małym gospodarstwie przy granicy polsko-czeskiej. Później przeniosła się do Wrocławia, gdzie dostała pracę w lewicowo-liberalnym piśmie Krytyka Polityczna.

Dziś kontynuuje pisanie, wykłada sztukę pisania prozy na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Hobby – czytanie (ulubieni autorzy – Magdalena Tulli, Zbigniew Kruszyński, Elias Canetti, Mircea Eliade, Tomasz Mann). Według samej Tokarczuk inspiruje ją literatura faktu. Dziś pisarka znana jest na całym świecie, jej prace tłumaczone były na wiele języków. Była wielokrotnie nagradzana prestiżowymi nagrodami: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek https://literackigps.pl, Fundacja Kostelskich, Vilenitsa oraz nominacja do Nagrody Nike.

Najbardziej ambitnym dziełem Olgi Tokarczuk, zarówno pod względem objętości, jak i znaczenia dla literatury światowej, jest 900-stronicowa powieść Księgi Jakubowe napisana w 2014 roku. Numeracja tej księgi zaczyna się od końca i ta aluzja do tekstów pisanych w języku hebrajskim nie jest oczywiście przypadkowa. Książka opisuje prawdziwe wydarzenia XVIII wieku na Podolu, gdzie pewien polsko-żydowski przywódca religijny Jakow Leibowicz Frank ogłasza się Mesjaszem. Adepci Franka odrzucają prawa Mojżesza wraz z Talmudem i zwracają się do Kabały, wyznając jednocześnie wiarę w Trójcę Świętą i Dziewicę, a ostatecznie nawracając się na katolicyzm.

Twórczość Olgi Tokarczuk – wybrane powieści

Olga Tokarczuk: Bieguni

Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk to jedna z ulubionych autorek współczesnej Polski https://literackigps.pl/ktore-ksiazki-olgi-tokarczuk-trzeba-znac-top-4/ (uwielbiana przez czytelnika, zarówno elitarnego, jak i ogólnego). Powieść Bieguni przyniosła jej najbardziej prestiżową w kraju nagrodę literacką Nike. To rodzaj literackiej monografii podróży po świecie i ludzkim ciele, która obejmuje misternie powiązane i ostatecznie tworzące jedną fabułę opowiadań, fragmentów esejów, notatek z podróży i tak dalej. To powieść o współczesnych obieżyświatach, którymi wszyscy jesteśmy. O wewnętrznym niepokoju, który sprawia, że człowiek wycofuje się z domu. Sięga najdalszych zakątków: sułtańskich pałaców, współczesnych hal odlotów na lotniskach. To dzieło skomponowane jakby z notatek podróżnika poszukującego siebie w czasie i przestrzeni. Szkice o naturze ruchu współistnieją z dziwnymi opowieściami o dziwnych okolicznościach. To powieść tajemnicza, do której klucze nie są łatwe do zdobycia. To historia, która rozpada się na kawałki, jak samo nasze życie. Bieguni to powieść utkana z tajemniczych opowieści, dziennikarskich obserwacji, fragmentów wyobraźni. To dzieło oryginalne w swojej strukturze i tajemnicze w treści.

Olga Tokarczuk: Prowadź swój pług przez kości umarłych

Niesamowite uwarstwienie to identyfikator tej pisarki, natomiast jej książki nie należą do łatwych przekazów. Detektyw, filozofia, aluzje i przeszywająca głębia leśnych pejzaży. Prowadź swój pług przez kości umarłych to historia Janiny Duszejko. Główna bohatera niegdyś inżynier mostów, teraz jest nauczycielką na wsi i naucza geografii i języka angielskiego. Janina Duszejko interesuje się astrologią, kocha zwierzęta i jest zdania, że obecna rzeczywistość stanowi odbicie tego, co zapisane w gwiazdach. Pod wieloma względami jest to powieść śledcza. W swoim tekście Olga Tokarczuk misternie kroczy po punktach o przeciwnych biegunach: życie i śmierć, przypadkowa egzystencja i przeznaczenie, człowiek i natura, myśliwy i zdobycz. Kto ma prawo żyć, a kto ma prawo zabijać? A kto ma władzę, aby to określić?

Olga Tokarczuk: Prawiek i inne czasy

Książka Prawiek i inne czasy, która kiedyś stała się wizytówką pisarki, sprawiła, że krytycy zapamiętali ją jako twórcę swoistego stylu, zrozumiałego i bliskiego czytelnikowi na każdym poziomie przygotowania. Jej pisarstwo jest bezpretensjonalne, ale uderza mądrością i głębią. Prawiek (tak nazywa się wieś, której dzieje mieszkańców sięgają na przestrzeni dziesięcioleci XX wieku) jest symbolem cyklu czasu, w który wciągają się nowe pokolenia ludzi ze swoimi losami, wyjątkowymi i na jednocześnie typowe. Prawiek jest w centrum wszechświata. Dziesięciolecia, kpiny, zastępują się, miłość wybucha i się wypala, świat zamienia się w wojnę, dzieci rodzą się i umierają. Powieść Olgi Tokarczuk to bajka dla dorosłych poza czasem i przestrzenią, poważna, głęboka, prawdziwa. W historii Prawiek i inne czasy wcieliła się historia całej ludzkości, z jej bólem, stratami, przemianami, odkryciami i triumfami. To naprawdę fascynująca lektura.

Książki Olgi Tokarczuk zostały przetłumaczone na ponad 40 języków świata, a w samej Polsce jej wypowiedzi często wywołują gorące dyskusje. Poza tym, że Olga Tokarczuk jest laureatką literackiej Nagrody Nobla 2018, jest jedną z najsłynniejszych współczesnych polskich autorek. 

Literacki GPS – blog literacki
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203
04-078 Warszawa
604 810 444
www.literackigps.pl