Jak ściągnąć sprężyny z trampoliny?

Jak ściągnąć sprężyny z trampoliny?

Jak ściągnąć sprężyny z trampoliny? Inwestycja w park trampolin to coś, co bez wątpienia szybko się zwróci – niezależnie od tego czy mówimy o zakupie komercyjnym, czy do przydomowego ogródka. Jednak żeby tak się stało, sprzęt musi być dobrze przygotowany, a szczególną uwagę musimy poświęcić sprężynom.

Jakie są zalety montażu parku trampolin?

Jak ściągnąć sprężyny z trampoliny?
Jak ściągnąć sprężyny z trampoliny?

Coraz więcej osób decyduje się na przydomowy, czy nawet firmowy park trampolin. Koszt inwestycji szybko się zwraca – czy to pod postacią dobrej zabawy, czy w formie realnych wpływów na konto. Zależy to od tego, czy kupujemy trampolinę na własny użytek, czy mamy zamiar otworzyć komercyjny park trampolin. Biznes plan okaże się wówczas najpewniej bardzo korzystny. Trampoliny są ostatnio bardzo modnym i popularnym sposobem na dbanie o kondycję fizyczną, pomagają poprawić ogólną kondycję fizyczną, przyspieszają metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej, pozwalają na trening koordynacji ruchowej, a przy tym wszystkim stanowią po prostu świetną zabawę, dzięki czemu redukują poziom stresu i poprawiają samopoczucie.

Jak wygląda montaż parków trampolin?

Montaż parków trampolin nie należy do skomplikowanych przedsięwzięć, jednak musimy poświęcić mu dużo uwagi oraz wykonać go bardzo starannie. To właśnie od tego przede wszystkim zależy bezpieczeństwo, które będzie charakteryzowało nasz park trampolin. Producent zazwyczaj dołącza do sprzętu szczegółową instrukcję dotyczącą tego, jak montaż powinien przebiegać i należy ściśle jej przestrzegać. Wszelkie odstępstwa od instrukcji montażu mogą zmniejszyć bezpieczeństwo użytkowników trampoliny. Również zysk z parku trampolin zwiększy się, jeśli sprzęt będzie dobrze przygotowany.

Montować trampolinę musi przede wszystkim osoba dorosła, a produkt powinien posiadać wszystkie atesty gwarantujące bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do złożenia sprzętu należy sprawdzić, czy mamy wszystkie niezbędne do tego elementy. Producent parków trampolin, w którego produkt się zaopatrzyliśmy bez wątpienia załączył taki wykaz. Wszystkie elementy musimy też sprawdzić osobno, by upewnić się, czy nie ma na nich pęknięć lub innych uszkodzeń. Jeśli takowe znajdziemy, trzeba je zareklamować. Nie można montować trampoliny z uszkodzonymi elementami – byłoby to bardzo niebezpieczne dla jej użytkowników. Trampoliny zewnętrzne mają to do siebie, że muszą być w pełni sprawne, by nadawały się do użytkowania.

Następnie dokonujemy montażu w następującej kolejności:

  • montaż stelaża,
  • montaż batutu i sprężyn,
  • montaż ramion,
  • montaż siatki,
  • montaż drabinki.

Jak zamontować sprężyny w trampolinie?

Ze wszystkich wymienionych powyżej etapów najbardziej kłopotliwy wydaje się być prawidłowy montaż sprężyny. Nastręcza on trudności zwłaszcza, jeśli w trampolinę wyposażymy nasze tory ninja. Projekt taki musi być bardzo przemyślany, a trampoliny przystosowane do możliwości uczestników zabawy. Ale również zwykłe trampoliny ogrodowe wymagają odpowiedniego zadbania o sprężyny.

Odpowiedni montaż sprężyny przeprowadzamy w ten sposób, że jedną jej końcówkę montujemy starannie na przeznaczonym do tego haczyku przy batucie. Kiedy już to zrobimy, drugą końcówkę sprężyny należy zamontować z równą starannością do ramy stelaża. Jednak sprężyn w trampolinie jest wiele. Od której zacząć? Otóż należy robić to symetrycznie. Najłatwiej będzie, jeśli wyobrazimy sobie tarczę zegarka wpisaną w powierzchnię trampoliny, a następnie założymy sprężyny wpisujące się kolejno w „godziny”: 12, 6, 9 i 3. Pozostałe sprężyny możemy montować już według własnego uznania.

Kiedy montaż sprężyn zostanie zakończony, nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Jest nią montaż osłon na sprężyny. Dlaczego to takie ważne? Aby sprężyny nie uległy uszkodzeniu i nie zużywały się nadmiernie wskutek działania warunków atmosferycznych. Takie osłony wykonywane są najczęściej z tworzywa sztucznego o dużej trwałości. Pamiętajmy, by osłony nie przylegały szczelnie do sprężyny. Sprężyna w trakcie użytkowania trampoliny stale pracuje, napręża się i odbija, musi więc mieć miejsce aby to robić.

Jak ściągnąć sprężyny z trampoliny?

Jednak założenie sprężyn to nie wszystko. Aby wyposażenie parków trampolin spełniało swoje zadanie, sprężyny muszą zostać dobrze ściągnięte. Producent parku trampolin na pewno dołączył do instrukcji informacje o tym, jak duże naciągnięcie będzie odpowiednie dla danego sprzętu. Do samego ściągania sprężyn używamy specjalistycznego narzędzia, które powinniśmy otrzymać w zestawie z trampoliną. Naciągamy sprężyny symetrycznie, tak by batut był równomiernie rozłożony i napięty. Aby dostosować ściągnięcie trampolin do naszych potrzeb należy równomiernie naciągnąć je wszystkie, złożyć resztę elementów trampoliny, a następnie sprawdzić, czy sposób w jaki batut wybija użytkownika jest zgodny z naszymi oczekiwaniami. W razie potrzeby można sprężyny jeszcze mocniej ściągnąć lub poluźnić, tak by pomogły stworzyć zaplanowany przez nas park trampolin. Budowa trampoliny i to, czy sprzęt będzie spełniał nasze oczekiwania zależy przede wszystkim od tego, czy poprawianie naciągniemy sprężyny.