Do czego służy myjka ultradźwiękowa?

Do czego służy myjka ultradźwiękowa?

Do czego służy myjka ultradźwiękowa? Myjka ultradźwiękowa stosowana jest powszechnie w podologii. Samo słowo myjka kojarzy się każdemu z nas z czyszczeniem, jednak niewiele z nas wie, że może dotyczyć właśnie gabinetów specjalistów do spraw podologii. Czym dokładnie są myjki ultradźwiękowe i jakie jest ich zastosowanie w podologii? Odpowiadamy.

Czystość w gabinecie podologicznym

Udając się na wizytę do lekarza stomatologa, kosmetyczki, fryzjera czy podologa wymagamy zachowania absolutnej higieny i czystości. Nie jest to jednak możliwe z zastosowaniem tradycyjnych metod, jakie praktykujemy w naszych domach. Owszem, często sprzątamy, a nawet dezynfekujemy powierzchnię. Niemniej jednak w gabinetach, przez które codziennie przechodzi wielu pacjentów, higiena jest na pierwszym miejscu. O ile blaty czy podłogi można umyć, a następnie zdezynfekować, o tyle ze sprzętem jest już nieco gorzej. Oczywiście trzeba go odpowiednio umyć i odkazić, jednak nie zrobimy tego za pomocą tradycyjnych metod – wody, gąbki i płynu dezynfekującego. Ich skuteczność jest duża, ale nie stuprocentowa. Tymczasem sprzęt, zanim zostanie użyty przy kolejnym pacjencie, musi zostać dokładnie zdezynfekowany. Na sprzęcie zbierają się bowiem wirusy, bakterie, grzyby i inne drobnoustroje, które mogą powodować różnego typu choroby. Tymczasem do specjalisty z dziedziny podologii idziemy właśnie po to, aby stopy wyleczyć, a nie po to, aby dopadło nas kolejne schorzenie. 

Czym jest myjka ultradźwiękowa?

Ze względu na to, że w gabinecie podologicznym musi być zachowana stuprocentowa czystość, większość z nich wyposażona jest w myjki ultradźwiękowe. Tutaj właśnie pojawia się nasze skojarzenie z czystością – myjka służy, jak sama nazwa wskazuje, do mycia. Niemniej jednak myjka ultradźwiękowa nie działa tak, jak tradycyjna. Sekretem są bowiem dźwięki, których zadaniem jest rozbicie cząsteczek brudu, bakterii, wirusów. Te są często niewidoczne dla ludzkiego oka, jednak bynajmniej nie znaczy to, że nie istnieją. Działanie myjki ultradźwiękowej opiera się na emitowaniu przez specjalny przetwornik ultradźwięków. Podczas ruchu fal wytwarzają się naprzemiennie strefy wysokiego i niskiego ciśnienia. Przy niskim ciśnieniu powstają małe pęcherzyki, które w czasie powstawania wysokiego ciśnienia rozrastają się i ulegają eksplozji. Podczas owej eksplozji dochodzi do uwolnienia się dużej ilości energii, która rozbija cząsteczki brudu i chorobotwórczych drobnoustrojów. Na tym jednak nie koniec. Aby zapewnić wyjałowienie sprzętu podologicznego, konieczne jest umieszczenie go w autoklawie. Niemniej jednak autoklaw służy wyłącznie wyjałowieniu, a nie zabijaniu drobnoustrojów, stąd nie może być on stosowany w zastępstwie myjki ultradźwiękowej. Dobra myjka ultradźwiękowa, która może być zastosowana w gabinecie specjalisty do spraw podologii jest wykonana z materiałów najwyższej jakości. Tym materiałem powinna być stal nierdzewna, natomiast w myjce powinien znajdować się specjalny kosz, w którym można umieścić wszystkie narzędzia. Samo czyszczenie narzędzi nie trwa długo. Za pomocą myjki ultradźwiękowej można dotrzeć do wszelkich zakamarków narzędzi, gdzie najczęściej gromadzi się brud i zarazki. W myjce ultradźwiękowej można czyścić wszelkiego rodzaju pilniki, frezy, dłuta, cążki, szczypce. Wszystko to, co na  co dzień znajduje się w gabinecie podologa. Co istotne, myjka ultradźwiękowa nie wytwarza szkodliwych dla człowieka promieni, zatem może być stosowana w obecności ludzi oraz roślin. Myjka ultradźwiękowa jest prosta w obsłudze, dzięki czemu nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu na jej uruchomienie, a tym samym na dokładną sterylizację narzędzi podologicznych.

Polecamy sprawdzić:

Do czego jeszcze może służyć myjka ultradźwiękowa?

Do czego służy myjka ultradźwiękowa?
Do czego służy myjka ultradźwiękowa?

Choć w gabinecie specjalisty do spraw podologii myjka ultradźwiękowa odgrywa niemałą rolę, znajdziemy ją nie tylko tam. Na jej zastosowanie decydują się przede wszystkim lekarze oraz stomatolodzy, którzy również używają specjalistycznych narzędzi na co dzień. Myjkę ultradźwiękową znaleźć można także w gabinetach kosmetycznych oraz salonach fryzjerskich. Generalnie znajduje ona zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest zachowanie stuprocentowej czystości i higieny. Nie oznacza to jednak, że jest ona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów. Tańsze i mniejsze myjki ultradźwiękowe mogą posłużyć nam w domu lub w warsztacie samochodowym. Myjka ultradźwiękowa do domowego użytku kosztuje około 200 zł. Na rynku znajdziemy oczywiście i droższe i tańsze modele – wszystko więc zależy od naszych preferencji oraz możliwości finansowych. W myjce możemy dobrze wyczyścić biżuterię, narzędzia robotnicze, sztućce, zegarki (wodoodporne), szczoteczki do zębów, protezy, aparaty słuchowe. Generalnie w myjce możemy umieścić wszystko to, czego doczyszczenie sprawia nam problem. Dotyczy to głównie przedmiotów, w których znajdują się różnego typu zagięcia, przez co są one trudne w czyszczeniu. Myjka ultradźwiękowa powinna więc znaleźć się na wyposażeniu nie tylko specjalistycznych gabinetów, ale i naszych gospodarstw domowych.