Utrata pracy – jak myśleć pozytywnie w trudnych chwilach?

Utrata pracy - jak myśleć pozytywnie w trudnych chwilach?

Utrata pracy – jak myśleć pozytywnie w trudnych chwilach? Praca dla każdego z nas jest bardzo ważna. Często to część naszej tożsamości. Jeśli należysz do osób, które identyfikują się ze swoim zawodem, z pewnością bardzo angażujesz się w swoje zadania. Czasami jednak musimy zdecydować się na pewne zmiany. Być może jesteś właśnie na etapie poszerzania swoich kompetencji, np. kiedy istnieje konieczność, abyś zmienił stanowisko.

Czasem też do takich zmian zawodowych przymusza kryzys w firmie. Osoby, które doświadczyły zwolnienia często czują pustkę i obawiają się o przyszłość. Czeka ich wtedy na ogół wizyta w pośrednictwie pracy, gdzie mogą dostać jakąś dobrą ofertę lub przynajmniej coś tymczasowego, co pozwoli zachować finanse w formie.

Zmiany – zamień dyskomfort na szansę

Utrata pracy - jak myśleć pozytywnie w trudnych chwilach?
Utrata pracy – jak myśleć pozytywnie w trudnych chwilach?

Wiele osób dosyć mocno przywiązuje się do swojego miejsca pracy, a zmiany nie przychodzą łatwo. Być może kilkanaście lub kilkadziesiąt lat pracujesz w jednym miejscu, dlatego utrata zatrudnienia oznacza dla Ciebie głęboki kryzys. Kiedy każdego miesiąca na konto wpływa wynagrodzenie, możemy czuć się stabilnie i łatwiej nam zaplanować wydatki, więc jesteśmy mniej rozdrażnieni. Kiedy jednak tracimy tę stabilizację krzyżują się nasze plany i podkopuje się poczucie bezpieczeństwa, nie są to miłe doświadczenia. Choć może brzmieć to dziwnie – również takie sytuacje w życiu są potrzebne. Czasami stymulują nas do głębszych zmian jak również do rozwoju. Warto więc przetrwać wszystko, co nas spotyka i mieć pozytywne nastawienie. Pośrednictwo pracy to często miejsce, w którym dostaniemy niezbędne wsparcie, nie mówimy tutaj tylko zasiłku dla bezrobotnych, ale również możemy pomyśleć o otworzeniu własnej działalności gospodarczej. Wiele osób tracących zatrudnienie zdecydowało się na pracę na własny rachunek. Po czasie przyznają, że był to jeden z lepszych kroków w życiu choć oczywiście koszty utrzymywania własnej firmy są spore to daje nam to mnóstwo możliwości. Budowanie relacji z klientami czy tworzenie czegoś pod własną marką jest bardzo ekscytujące.

Pośrednictwo pracy – szansa na zatrudnienie

Nie poddawaj się więc i potraktuj wizytę w urzędzie pracy jako coś naturalnego, kolejne doświadczenie życiowe. Niektóre osoby sporo czasu dają sobie na znalezienie nowej pracy. Uważają, że może być to czas na zastanowienie się, co naprawdę chcemy robić. Nie zawsze mamy na to czas w zabieganym rytmie dnia kiedy każdego dnia wstajemy rano do pracy, a wracamy kiedy jest już dosyć późno. Część osób naprawdę sporo z siebie daje, ich zaangażowanie i inicjatywa jest widoczna, ale nie zawsze ochroni to przed zwolnieniem. Może to spotkać każdą osobę, nawet taką, która ma spore kompetencje i doświadczenie. Pośrednictwo pracy może nam zaproponować oferty, które w naszym mniemaniu niezbyt dobrze korespondują z naszym wykształceniem czy doświadczeniem. Warto jednak spróbować tego, co nowe. Być może będzie to dla nas bardzo stymulujące i odświeżające. Dobrym rozwiązaniem jest założenie własnej firmy, zwłaszcza jeśli potrafisz coś robić i nie potrzebujesz na początek zbyt wielu środków na start. To pomoże Ci znaleźć w sobie pokłady niezależności i kreatywności. Utrata pracy to często zmaganie się z negatywnymi uczuciami. Być może wiąże się to dla Ciebie również z utratą pewności siebie. Jeśli jednak podejdziesz do tego z odpowiednim nastawieniem, z pewnością uda Ci się przejść przez ten proces łagodnie. Trudniej jest też z reguły mężczyznom, którzy muszą utrzymać rodzinę lub kobietom, które samotnie wychowują dzieci. Poczucie odpowiedzialności jest wtedy naprawdę duże.

Zobacz również:

Droga do stabilności finansowej

Czujemy się więc źle z faktem, że wkrótce skończą się pieniądze i nie będziemy mieli za to zapłacić rachunków. To bardzo destruktywne, dlatego pomocą mogą być wtedy rodzina i przyjaciele, którzy wesprą nas w trudniejszych momentach. Nigdy nie jest tak, że znaleźliśmy się sytuacji bez wyjścia. Zawsze możemy podjąć jakieś kroki i działać. Życie potrafi być zaskakujące i zawsze wiąże się ze zmianami, dlatego jeżeli zachowamy pewnego rodzaju elastyczność, będzie nam łatwiej pogodzić się z tym, że nie ma nic stałego. Szukając rozwiązań dla swojej sytuacji, możemy doradzić się bliskich osób. Czasem jednak niełatwo nam mówić o swoich kłopotach. Być może należysz do osób, które zawsze radzą sobie z trudnościami. Czasem jednak zwykła, szczera rozmowa może wiele zmienić. Sprawi, że zmienimy podejście lub zaczniemy myśleć na własne sprawy z innej perspektywy, niejako nabierzemy dystansu. Wiele osób przekonuje się, że łatwiej jest wtedy kiedy zaczynamy rozumieć, że wiele osób ma różne problemy. Nie jesteśmy jedynymi osobami, które zmagają się z trudnościami, a utrata pracy choć może być trudnym doświadczeniem, tak naprawdę może być również zmianą na lepsze. Pośrednictwo pracy to miejsce, w którym możemy otrzymać wsparcie. Może zastanawiasz się jak wykorzystać dobrze czas kiedy masz znacznie mniej obowiązków. Może to właśnie czas kiedy możesz poświęcić więcej uwagi dzieciom. Szukaj więc dobrych stron każdej sytuacji i pozostań kreatywny, a jeśli to możliwe zdobądź nowe umiejętności, które ułatwią Ci znalezienie pracy. Być może otworzy to przed Tobą nowe szanse.