Ile kosztuje sitodruk na koszulkę

Ile kosztuje sitodruk na koszulkę i czy jest to opłacalna forma ozdoby ubrań? Wszystko zależy przede wszystkim od tego, na ile sztuk koszulek chcemy się zdecydować. Na rynku bowiem istnieje wiele metod, a sitodruk w pewnych przypadkach okazuje się być tą najskuteczniejszą.

Sitodruk na koszulkę – ozdabianie ubrań za pomocą nadruków

drukarnia cyfrowa Wrocław
drukarnia cyfrowa Wrocław

sitodruk na koszulkę

Estetyczny wygląd ubrań jest dokładnie tym, na czym zależy wielu osobom, które lubią za pomocą odzieży wyrażać siebie. Z racji tego, że ubrania towarzyszą człowiekowi każdego dnia, to dla wielu osób bardzo istotną kwestią jest ich jakość, wygląd oraz to jak się w nich czują. Bardzo często bywa tak, że kiedy otwieramy szafę pełną ubrań i zastanawiamy się, co dzisiaj na siebie założyć, to najczęściej wybieramy dokładnie te ubrania, które najbardziej lubimy, które kojarzą nam się pozytywnie oraz takie, które poniekąd mogą poprawić nam nastrój, Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą ubrań wygodnych, w których ciało czuje się komfortowo oraz w przypadków ubrań z różnymi aplikacjami. Nadruki, ozdoby, obrazki czy napisy bardzo często sprawiają, że sięgamy właśnie po takie ubrania. Jedną z najpopularniejszych form nanoszenia na ubrania druku jest sitodruk.

Co to jest sitodruk?

Sitodruk jest to forma druku, którą można uzyskać przykładając metalową siatkę do tkaniny. Na siatce mamy ustalony konkretny szablon, który ma za zadanie przenieść konkretny wizerunek na tkaninę. Dzięki temu szybko i sprawnie dochodzi do przetłoczenia farby przez matrycę. Sitodruk jest możliwy właśnie dzięki wykorzystaniu siatki zainstalowanej na ramie. Siatka może być wykonana z różnych materiałów czy tworzyw. Bardzo często jest to kratka metalowa lub wykonana z nici jedwabnych lub bawełnianych. Siatki przenoszące farbę na konkretną tkaninę mogą się od siebie różnić nie tylko materiałem, z jakiego zostały wykonane, ale także gęstością kratek. Najczęstszą gęstością tych właśnie siatek jest około od stu do stu pięćdziesięciu włókien przypadających na jeden centymetr. W zależności od potrzeb i chęci uzyskania dokładnego odwzorowania, na taką siatkę warto się zdecydować.

Farby wodne wykorzystywane przy metodzie sitodruku – co warto o nich wiedzieć?

Kiedy zaczyna się proces druku, to poza tym, że siatka z matrycą przykładana jest do konkretnej tkaniny i dzięki temu powstaje obraz, należy pamiętać także o zakrywaniu miejsc, które nie będą zadrukowane. Tutaj sposobów jest wiele, wśród najpopularniejszych znajdziemy wykorzystanie światłoczułych emulsji czy wykorzystanie szablonów, wycinanych z papieru lub folii. Jeśli zaś chodzi o rodzaj farb, wykorzystywanych do sitodruku, to wykorzystywane są przede wszystkim dwa typy. Jednym z nich są farby wodne. Farby wodne są zdecydowanie mniej chemiczne, bowiem nie zawierają takich składników jak formaldehyd czy PVC. Dzięki ich wykorzystywaniu możemy bez problemu za pomocą sitodruku uzyskać żywe, naturalne kolory. Świetnie sprawdzą się przy wykorzystaniu gęstych siatek, ponieważ są to farby, jak sama nazwa wskazuje, na bazie wody. Dlatego jest to produkt bardzo plastyczny, który warto wykorzystywać właśnie przy tej metodzie druku.

Gdzie drukować? :

Sitodruk na koszulkę – farby plastizolowane czym się charakteryzują?

Drugim zaś typem farb, który stosowany jest do odbijania kolorów na tworzywach za pomoc specjalistycznych matrycy i siatek, to farby plastizolowe. Różnią się od farb wodnych przede wszystkim gęstością, co w konsekwencji może przekładać się na lepszy rodzaj krycia. Właśnie przez wzgląd na swoją gęstość, ten drugi typ farb nie zastyga tak szybko na sicie. W przypadku farb plastizolowych widoczną wadą będzie bardzo intensywny zapach formaldehydu. Dlatego też praca z tym rodzajem farby może wymagać dodatkowego przygotowania w postaci zabezpieczenia przed oparami i zapachem farby.

Ile kosztuje sitodruk na koszulkę i kiedy jest to metoda opłacalna?

Wykonanie wydruku na koszulkach za pomocą metody sitodruku jest bardzo opłacalną formą szczególnie w jednym przypadku. Sitodruk jest najczęściej wykorzystamy, kiedy zamówienia dotyczą wielu sztuk. Zasada w tej materii jest dosyć prosta, to znaczy im więcej sztuk zamówimy, tym cena każdej pojedynczej będzie niższa. Jest to bardzo opłacalne, kiedy potrzebujemy koszulek jako gadżetów promocyjnych lub chcemy sprzedawać je na większą skalę. Wówczas wykonanie jednego motywu, grafiki czy napisów i przedrukowanie tego na większą ilość okazuje się bardzo opłacalną formą. Koszty sitodruku, aby ten okazał się naprawdę opłacalny będą na zrównoważonym poziomie, kiedy potrzebujemy na przykład koszulek w ilościach powyżej trzydziestu sztuk. Na to ile kosztuje sitodruk na koszulkę wpływa także to czy sami dostarczamy nasze wybrane wcześniej koszulki czy korzystamy z tych, które proponuje nam drukarnia. Dodatkowo na cenę będzie wpływała także wielkość nadruku, ilość użytych kolorów, a także sposób pakowania gotowych już koszulek czy sposób dostarczenia zamówienia klientowi. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na konkretną metodę druku na koszulce, warto skorzystać z gotowych kalkulatorów na stronach drukarni i sprawdzić koszt sitodruku w stosunku do ilości koszulek, jakie chcemy przygotować.