Ile kosztują badania geotechniczne gruntu

 Ile kosztują badania geotechniczne gruntu

Ile kosztują badania geotechniczne gruntu, które są obecnie obowiązkowe? Wiele osób nie podchodzi do nich jednak z należytą powagą, ponieważ przez wiele lat badania te były dobrowolne, lub dodatkowe, a przynajmniej tak do nich podchodzono. Jedną z przyczyn, dlaczego badania te robimy dość niechętnie, jest ich cena. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że brak badań gruntu wykonanych w odpowiednim momencie może nas kosztować dużo więcej niż badanie geotechniczne.

Ile kosztuje badanie geotechniczne?

 Ile kosztują badania geotechniczne gruntu
Ile kosztują badania geotechniczne gruntu

Badanie geotechniczne może kosztować inaczej w zależności od tego, w jakim regionie kraju je wykonamy, jaką firmę do wykonania badania zatrudnimy, jak wiele badań dodatkowych będziemy musieli wykonać oraz w zależności od tego ile razy badanie będziemy przeprowadzać. Zazwyczaj jednorazowe badanie dla działki o powierzchni w okolicach 500 – 1000 m2, to koszt 1200 – 2000 zł. Musimy jednak zwrócić uwagę na fakt, że zdarzają się takie sytuacje, kiedy badanie geotechniczne musimy wykonać więcej niż jeden raz. Trzeba to zrobić wówczas, kiedy istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że warunki geologiczno-hydrologiczne zmieniają się w ciągu roku. Przykładem takich gruntów, są te położone na przykład w pobliżu rzek lub mokradeł.
Kiedy zlecamy badanie geotechniczne, będziemy mieli do wyboru minimum dwie opcje. Pierwszą opcją jest zatrudnienie geotechnika, który robi badania geotechniczne na własnej działalności gospodarczej. Drugą opcją jest wynajęcie firmy, która zajmuje się realizacją badań geotechnicznych. Czy któraś z tych dwóch opcji jest lepsza? To oczywiście zależy od punktu widzenia. Geotechnik pracujący na własnej działalności zazwyczaj będzie mógł nam zaproponować niższą cenę za badanie, choć w przypadku tej opcji najczęściej badanie potrwa dłużej, podobnie jak oczekiwanie na oficjalny raport. W przypadku wynajęcia dużej firmy sytuacja będzie odwrotna. Badanie i raport dostaniemy dość szybko, ale za czas zapłacimy więcej.

Za co tak naprawdę płacimy, kiedy zlecamy badanie geotechniczne?

Kiedy zlecamy badanie geotechniczne, to płacimy oczywiście za samo badanie, ale nie możemy zapominać o tym, że wyniki muszą zostać przedstawione w odpowiednim raporcie. Badanie geotechniczne obejmuje wykonanie kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu (w zależności od powierzchni działki) odwiertów, które są wykonywane na głębokość 3 – 5 metrów. Grunt pobrany w ten sposób zostaje poddany analizie przez geotechnika. W przypadku bardziej skomplikowanego składu mineralnego geotechnik jest zmuszony próbki oddać do analizy w laboratorium na dodatkowe testy.
Na podstawie wyników geotechnik musi sporządzić oficjalny raport geotechniczny, który dotyczy badanej działki. W zasadzie raport ten jest najważniejszą sprawą i o niego głównie tutaj chodzi. Raport geotechniczny pokaże nam przede wszystkim, czy działka jest w stu procentach funkcjonalna, czy budowa na niej każdego domu jest możliwa. Jest to bardzo istotna sprawa, ponieważ zazwyczaj, kiedy kupujemy działkę budowlaną, zakładamy, że tak jest, a może okazać się zupełnie inaczej.

Polecamy również:

Czym może skutkować zakupienie działki bez badań geotechnicznych?

Pytanie, jakie często stawiamy, brzmi: ile kosztują badania geotechniczne gruntu? Pytaniem, które tak naprawdę powinniśmy zadać, jest inne: ile może nas kosztować zakupienie działki budowlanej bez tych badań? Nie jest to pytanie trywialne. To, że działka budowlana jest zakwalifikowana jako działka pod inwestycję budowlaną, nie oznacza automatycznie, że faktycznie można na niej budować wszystko, a czasem może się okazać, że nie da się na niej budować w ogóle. Status działki budowlanej jest to status prawny, oznaczać dla nas powinien on możliwość budowania na niej z punktu widzenia prawa. Z punktu widzenia inżynierii budowlanej, może się okazać zupełnie inaczej. Powinniśmy zatem traktować badania geotechniczne, jako inżynierskie potwierdzenie stanu prawnego działki.
Jeśli zakupimy działkę budowlaną bez badań geotechnicznych, to kupujemy tak naprawdę kota w worku. Jeśli po zakupie okaże się, że na działce nie da się zbudować niczego, to pozostajemy z lżejszym portfelem i działką, która jest bezużyteczna. Na domiar złego nie możemy jej odsprzedać po tej samej cenie, co ją zakupiliśmy, ponieważ według dokumentów, my wiemy już, że działka jest bezwartościowa, a zatajenie tego faktu przed potencjalnymi kupcami jest już jawnym oszustwem. Oczywiście możemy dochodzić swoich praw w sądzie, wytaczając sprawę poprzednim właścicielom, ale takie sprawy ciągną się latami i bardzo rzadko skutkują całkowitym zwrotem poniesionych przez nasz kosztów.

Uczciwość sprzedawców

Kiedy chcemy kupić działkę budowlaną, dobrze byłoby mieć do wglądu badanie geotechniczne wykonane przez właściciela, lub jego reprezentanta. Jeśli badanie geotechniczne kosztuje ok. 2 000 PLN, to jeśli działka jest wystawiona za np. 50 000 PLN, taki koszt nie stanowi zbyt dużego uszczerbku na potencjalnych zyskach. Co więcej, potwierdzenie jest przydatności pod inwestycję, mogłoby podnieść jej wartość. Jeśli działka nie ma wykonanego badania geotechnicznego, zawsze powinno być to dla nas sygnałem alarmowym. Im droższa działka, tym większym.