Skuteczna nauka języka obcego

Skuteczna nauka języka obcego

Skuteczna nauka języka obcego – znajomość języków obcych to obecnie nierzadko jedno z podstawowych wymagań na rynku pracy, a przynajmniej dla kogoś, kto zamierza zrobić karierę. Rozwój zawodowy to jednak nie wszystko, gdyż istnieją ponadto wojaże zagraniczne, gdzie bez znajomości przynajmniej języka angielskiego trudno jest się swobodnie poruszać oraz kontakty międzyludzkie m.in. w mediach społecznościowych, gdzie mamy ogromne szanse na zawieranie znajomości z osobami z różnych krajów. Jeżeli jednak już zdecydujemy się na naukę języka, powstaje dylemat: uczyć się samodzielnie, czy znaleźć dobrą szkołę językową?

Nauka samodzielna, czy szkoła językowa?

Czy można nauczyć się samodzielnie języka obcego? Oczywiście, że tak. Są osoby, które nauczyły się języka obcego z telewizji lub z internetu, jedynie oglądając obcojęzyczne filmy z lektorem lub z napisami. Istnieje też wiele aplikacji, poradników, kursów itp., ale istnieje również pewien szkopuł. Z doświadczeń wielu ludzi wynika, że podjęcie się jakichkolwiek ćwiczeń w domu jest tylko z pozoru łatwe, ponieważ po wstępnym rygorze często występuje stagnacja wywoływana zachwianiem się dyscypliny wewnętrznej. Dobrze widać to na przykładzie ludzi ćwiczących w domu, np. fitness albo wykonujących ćwiczenia kulturystyczne, w zderzeniu z ćwiczącymi w klubach fitness i w siłowniach. Wyniki tych drugich są nieporównywalnie lepsze, a dlaczego? Ponieważ w wypadku pozostawania w domu często znajdujemy wymówki pod postacią różnorakich czynności zastępczych, a czasami koniecznych. Bywa, że ktoś zadzwoni albo wpadnie z wizytą i już ćwiczenia zostają odłożone na później, czyli na nigdy. Kiedy zaś wyjdziemy do klubu bądź na ćwiczenia, wówczas nie mamy już żadnych wymówek, ale robimy dokładnie to, po co do danego miejsca przychodzimy. Dotyczy to tak siłowni, jak i takiej placówki, jak szkoła językowa.

Jak wybrać dobrą szkołę językową

Nie jest to ani trudne, ani łatwe, po prostu trzeba kierować się pewnymi wytycznymi, aby wybrana przez nas szkoła językowa okazała placówką, w której rzeczywiście władania obcym językiem się nauczymy. Czym się kierować przy wyborze szkoły językowej?

Godna zaufania i wykwalifikowana kadra poparta rekomendacjami innych uczniów

Skuteczna nauka języka obcego
Skuteczna nauka języka obcego

Można śmiało stwierdzić, że szkoła językowa jest dokładnie tak dobra, jak dobrzy są pracujący dla niej wykładowcy. Odpowiednie wykształcenie personelu wraz z potwierdzającymi to dyplomami oraz certyfikatami są niewątpliwie czymś, co przemawia na korzyść danej placówki. Mowa tu oczywiście o wykształceniu kierunkowym, a nie ogólnym odnośnie do kadry pedagogicznej. Jeśli natomiast mamy do czynienia z lektorami, którymi są native speakerzy, to należy sprawdzić, jakie jest ich doświadczenie zawodowe i czy mają potwierdzone ukończenie kursów adresowanych do nauczycieli. Bardzo cenne są również rekomendacje uczniów danej szkoły językowej, odnośnie do doświadczeń, jak i uzyskiwanych dzięki nauce w niej wyników.

Przejrzyste zasady i czytelna informacja o szkole

Dobra szkoła językowa niczego o swojej działalności nie ukrywa. Takie aspekty, jak cennik zajęć, a także informacje o liczebności grup oraz długości zajęć muszą być rzetelne i jawne. Podstawowe dane dotyczące szkoły powinny znajdować się na jej stronie internetowej albo być udostępniane w sekretariacie. Dobrze o szkole świadczy, gdy już na początku roku szkolnego uczniowie zostają poinformowani o takich datach, jak koniec semestru, czy o dniach wolnych od zajęć, np. z uwagi na niektóre święta.

Warunki gwarantujące komfort nauki

Wygodne sale, wraz z odpowiednim sprzętem i pomocami naukowymi na najwyższym poziomie są obecnie cechami nieodzownymi w wypadku placówki ubiegającej się o miano dobrej szkoły językowej. Szkoła powinna zapewnić możliwość skorzystania z darmowej lekcji albo przynajmniej umożliwić swobodne zapoznanie się z warunkami, w jakich przychodzi jej słuchaczom uczyć się języka. Jeżeli jest to szkoła na wysokim poziomie nietrudno będzie potencjalnemu nowemu słuchaczowi wynieść z takiego wstępnego rozeznania dobrego wrażenia. To zaś może mu pomóc podjąć ostateczną decyzję o podjęciu nauki właśnie w tej placówce.

Zróżnicowana oferta dla osób o każdym stopniu zaawansowania

Za podstawowe w ofercie dobrej szkoły językowej należy uznać dostępność zajęć zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Przy tym, im więcej różnorakich możliwości kształcenia oferuje szkoła, tym łatwiej konkretnemu uczniowi wybrać odpowiednią dla siebie ofertę. Ponadto zajęcia w mniejszych grupach, a także indywidualne, znacznie podnoszą skuteczność nauki języka. Niektóre szkoły do nauki stacjonarnej dodają ofertę mobilnych lektorów, dojeżdżających do słuchaczy, a także specjalne kursy z naciskiem na język biznesowy, co znacznie podnosi prestiż danej placówki.

Dobra atmosfera

Trudno jest uczyć się w miejscu epatującymi ciężką atmosferą. Ważna jest odpowiednia aparycja i osobowość prowadzącego zajęcia oraz kreatywność, pozwalająca na uczynienie ich bardziej przyjaznymi. Nauka z możliwością integracji są dodatkową zachętą do samej nauki, jak i rywalizacji. Przede wszystkim prowadzący musi być jednak przyjazny.