Rynek pracy w Polsce otwarty dla pracowników z Ukrainy

Rynek pracy w Polsce otwarty dla pracowników z Ukrainy

Rynek pracy w Polsce otwarty dla pracowników z Ukrainy – jeszcze nie tak dawno temu Polacy często wyjeżdżali na zachód w poszukiwaniu lepszego życia i lepszych pensji. Wielu z nich pozostało w tych miejscach między innymi w Hiszpanii, Niemczech czy w Wielkiej Brytanii. Życie poza swoją ojczyzną nie zawsze jest łatwe i wiąże się z pewnymi niedogodnościami.

Chyba nie ma takiej osoby, która od początku imigracji czuła się jak u siebie w domu. Zazwyczaj trzeba się przyzwyczaić oraz stworzyć sobie dogodne warunki do codziennego życia, abyśmy mogli poczuć się naprawdę swobodnie w obcym kraju. Wymaga to jednak czasu.

Dostatek pracy w Polsce

Obecnie wiele osób wróciło do Polski i tutaj stara się utrzymywać. Niektórzy wyjeżdżają jeszcze sezonowo, ale trzeba przyznać, że nasze zarobki powoli idą w górę, dlatego wolimy stacjonarne życie niż ciągłe podróżowanie, które wiąże się z niewygodą i rozłąką z rodziną. To, jakie mamy relacje z bliskimi odgrywa duże znaczenie. Zazwyczaj tęsknimy za nimi kiedy wyjeżdżamy. Ponadto w wielu przypadkach doprowadziło to do smutnego  rozpadu rodzin. Miejsce rodziców jest w domu przy dzieciach, dlatego to ważne, aby mieć satysfakcjonującą pracę w miejscu, w którym chcemy żyć. Teraz podobnie wygląda sytuacja w przypadku Ukraińców, którzy przyjeżdżają na jakiś czas do Polski. Czasami planują oni tu przyszłość, dlatego załatwiają sobie stały pobyt oraz stałą pracę. Potrzebna im jest wtedy wiza. Niektórzy z nich mogą jednak przyjeżdżać tylko sezonowo, a później wracają do swoich rodzin i domów.

Praca dla Ukraińców w Polsce to przede wszystkim liczne zakłady produkcyjne, firmy prywatne, handel czy praca w gastronomii. Możliwości jest naprawdę wiele i te osoby, które są pracowite i wytrwałe, z pewnością poradzą sobie w każdym zawodzie. W Polsce potrzeba rąk do pracy, a widać to kiedy przeglądamy ogłoszenia. Polacy nie chcą zadowalać się już najniższą krajową, ponieważ wydatki wciąż idą w górę, więc szukamy możliwości zarabiania większych pieniędzy. Spędzanie 8 godzin w pracy, z której otrzymamy jakieś 2000 zł na czysto nie kalkuluje się nam w żaden sposób. W przypadku osób z Ukrainy jest jednak inaczej. Są one przyzwyczajone do skromnego życia i potrafią nawet coś z takiej pensji odłożyć.

Znaczenie komunikacji

Rynek pracy w Polsce otwarty dla pracowników z Ukrainy
Rynek pracy w Polsce otwarty dla pracowników z Ukrainy

Praca dla Ukraińców to dla wielu firm bardzo dobry sposób na podniesienie wydajności personelu. Osoby, które są mocno zmotywowane do pracy, zazwyczaj osiągają lepsze wyniki, a determinacją są pieniądze. Dlatego warto zaproponować takim osobom nieco więcej, a z pewnością zrobią wszystko na co ich stać. Wszystkim ludziom zależy na w miarę wygodnym życiu. Czasem nawet jesteśmy w stanie zaakceptować pewne chwilowe niewygody, aby po jakimś czasie dokonać zmian i żyć zgodnie z własnymi standardami. Dotyczy to też osób z Ukrainy, które mogą nawet pracować po wiele godzin, ponieważ przyjeżdżają tu głównie w celach zarobkowych. Oczywiście robią mądrze kiedy dbają przede wszystkim o swoje zdrowie, ale kiedy mają szansę długo pracować, a tym samym więcej zarobić, zwykle bardzo się z tego cieszą.

Dobra praca dla Ukraińców w naszym kraju to taka, w której nie muszą znać perfekcyjnie polskiego języka. Zazwyczaj komunikacja jest utrudniona zwłaszcza na początku, dlatego potrzeba czasu, aby nieco oswoić się zarówno z językiem ukraińskim w naszym przypadku, a oni muszą osłuchać się z językiem polskim. Możemy się jednak już po kilku miesiącach przekonać, że swobodnie możemy się porozumiewać. Aby zarówno pracownicy jak i przełożony byli zadowoleni, w pracy musi być pozytywna atmosfera. Jeśli tak nie jest, zazwyczaj personel szuka możliwości zarobkowania w innym miejscu. Jest tak zarówno w przypadku Polaków jak i obcokrajowców. Wiemy, że samopoczucie i zdrowie są najważniejsze, dlatego nie będziemy na siłę pracować w jednym miejscu gdzie ciągle czujemy stres.

Mieszkanie i praca dla Ukraińców w Polsce

Warto zawsze szukać możliwości rozwoju i nie przyzwyczajać się zbytnio do obecnej pracy. Wraz z upływem lat nabieramy doświadczenia, dlatego jest duża szansa na to, że możemy zdobyć lepiej płatną pracę. W Polsce pracy dla Ukraińców jest naprawdę sporo, dlatego jeżeli chcą oni znaleźć dla siebie coś odpowiedniego na pewno się to uda. Zazwyczaj dla takich osób ważne jest mieszkanie. Powinno być ono dobrze zlokalizowane, aby mieli blisko do miejsca pracy. To oszczędność czasu, a więc również podniesienie efektywności. Trzeba jasno sobie powiedzieć, że dużo czasu, który spędzamy na dojazdach to marnowanie cennych chwil. Oczywiście możemy starać się jakoś dobrze wykorzystać ten czas słuchając interesujących audycji czy podcastów, które lubimy, jednak znacznie rozsądniej jest tak ułożyć sobie codzienność, aby mieć niedaleko do miejsca pracy.

W Polsce praca dla Ukraińców jest naprawdę zadowalająca. Czasami zastanawiają się oni nad wyjazdem do Niemiec, gdzie pensje są wyższe niż w Polsce, jednak to większa rozbieżność kulturowa i nauka całkiem innego języka, a także większa odległość. Dlatego chętnie zostają oni w naszym kraju, bo czują się tu dobrze pod wieloma względami.