Panele słoneczne i ich produktywność – ile sztuk zapewni produkcję 6 kW?

Panele słoneczne i ich produktywność – ile sztuk zapewni produkcję 6 kW? Roczny koszt zużycia prądu z elektrowni zależny jest od wielu czynników, m.in. od opłat podatkowych, zapotrzebowania danego gospodarstwa, jak również wymogów instytucji krajowych oraz warunków atmosferycznych. Niemniej jednak wciąż można zaoszczędzić sporo pieniędzy w tej kwestii, stosując rozwiązanie jakim jest fotowoltaika. Dlaczego warto się nad nią pochylić, i ostatecznie zainwestować?

Od czego zależy moc paneli fotowoltaicznych?

Panele słoneczne i ich produktywność - ile sztuk zapewni produkcję 6 kW?
Panele słoneczne i ich produktywność – ile sztuk zapewni produkcję 6 kW?

Instalacja fotowoltaiczna została stworzona do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, do których niewątpliwie należy energia słoneczna. Absorbując światło, przetwarzają je następnie w energię elektryczną, a to wszystko dzięki specjalnym ogniwom fotowoltaicznym, które dostarczają przetworzony prąd do użytkowników domostwa bądź np. firmy. Efektywność instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, w tym m.in. od wymiarów paneli słonecznych, warunków pogodowych, a także natężenia promieniowania słonecznego oraz odpowiedniej ekspozycji instalacji na światło słoneczne. Z tego powodu panele fotowoltaiczne nie mogą być przypadkowym wyborem, a także wiele zależy od ich odpowiedniego montażu np. na dachu. Kąt nachylenia względem światła słonecznego często ma decydujący wpływ na efektywność w produkcji energii słonecznej. Nie bez znaczenia pozostaje kraj pochodzenia i produkcji paneli słonecznych – warto wybierać zawsze te polskiej produkcji, ponieważ posiadają one parametry adekwatne do polskich warunków pogodowych oraz nasłonecznienia, które w różnych porach roku może być słabsze czy mocniejsze. Panel fotowoltaiczny musi być również dobrej jakości, a także wyprodukowany przy użyciu nowoczesnej technologii, ponieważ tylko wtedy będziemy mieli pewność, że jego praca da wymierne rezultaty w postaci zadowalającej ilości prądu. Za przetwarzanie energii słonecznej w prąd elektryczny odpowiadają ogniwa fotowoltaiczne, które wystawione na słońce, doskonale absorbują energię, i dostarczają przetworzonego prądu, gotowego do dalszego użycia.

Ilość paneli fotowoltaicznych – ile nam wystarczy?

To pytanie zadają sobie praktycznie wszyscy inwestorzy przed podjęciem ostatecznej decyzji. I o ile dość łatwo uzyskać odpowiedź na to pytanie, np. konsultując się ze specjalistami, to najczęściej decydujemy się na zakup mniejszej ilości paneli, które nie zaspokoją całościowo zapotrzebowania na prąd. Wynika to głównie z kwestii finansowych, jako że cena fotowoltaiki wystarczającej do pokrycia zapotrzebowania prądu elektrycznego np. w przedsiębiorstwie to średnia ilość od 12-16 paneli słonecznych, a to spory wydatek na który nie każdy może pozwolić sobie finansowo. Mimo możliwości uzyskania dofinansowania np. z programu „Czyste powietrze” lub „Mój prąd”, początkowy kapitał na pokrycie całości inwestycji jest dużą sumą, którą nie każdy dysponuje. Niemniej jednak jest to inwestycja, która zdecydowanie opłaca się w dłuższej perspektywie. Jak pokazują liczne badania, w skali roku inwestor może otrzymać nawet kilka tysięcy złotych oszczędności na rachunkach za prąd, przy wykorzystaniu paneli solarnych. By dokładnie wyliczyć ilość niezbędnych paneli słonecznych, warto skorzystać z darmowych kalkulatorów które dostępne są dla zainteresowanych w Internecie. Dobry dystrybutor paneli fotowoltaicznych umożliwia klientowi samodzielne obliczenia, jak również fachowe i kompleksowe doradztwo w tym zakresie. Warto wykorzystać tę możliwość, by adekwatnie do swoich możliwości finansowych nabyć jak największą ilość paneli solarnych, i zmniejszyć tym samym swoje rachunki za prąd.

Polecamy firmy fotowoltaiczne w:

fotowoltaika Koszalin

fotowoltaika Jędrzejów

fotowoltaika Starachowice

Koszt inwestycji a jej opłacalność dla inwestora

Panele słoneczne i cała instalacja umożliwiająca przetwarzanie energii słonecznej w prąd to bardzo korzystna opcja, jednak wymaga kapitału własnego na samym początku. Część pieniędzy można później odzyskać w ramach dotacji unijnych i programów organizowanych przez rządowe instytucje, niemniej jednak początkowy wydatek musi ponieść sam inwestor. Jeżeli chcemy maksymalnie zwiększyć opłacalność naszej inwestycji, dobry importer paneli fotowoltaicznych to pierwszy punkt, do którego warto się udać. Nie tylko dobierze on odpowiednią ilość paneli do naszych możliwości finansowych, ale również weźmie pod uwagę ilość miejsca jakim dysponujemy na dachu lub działce, jak i zapotrzebowanie na prąd, które jest przecież kluczową kwestią. Choć rynek fotowoltaiki w Polsce jest dopiero w rozkwitającej fazie, to już można natknąć się na nieuczciwych przedsiębiorców którzy swój zarobek stawiają ponad korzyści klientów, przez co wydajność paneli słonecznych nie jest adekwatna do zapotrzebowania na prąd. By tego uniknąć, wybierajmy zawsze firmy które cieszą się dobrą renomą na rynku, dodatkowo dysponują materiałami dopasowanymi do polskich warunków atmosferycznych – jest to kwestia kluczowa, biorąc pod uwagę ilość słonecznych dni w różnych porach roku. Jest ona inna niż np. w przypadku słonecznej Hiszpanii. Fotowoltaika to przyszłość, jednak inwestujmy w sposób przemyślany!