Alkoholizm – gdzie szukać pomocy?

Alkoholizm - gdzie szukać pomocy?

Alkoholizm – gdzie szukać pomocy? Zamknięte ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu to miejsca, które wielu osobom kojarzą się negatywnie. Tymczasem, tego typu miejsca mają służyć terapii osób, które borykają się z problemem choroby alkoholowej. Należy zaznaczyć, że nie zawsze konieczna jest terapia zamknięta dla alkoholików. W niektórych przypadkach, wystarczające jest leczenie ambulatoryjne. Należy jednak mieć świadomość tego, że im bardziej zaawansowany problem, tym trudniej z jego wyjść. Leczenie alkoholizmu warto więc zacząć tak wcześnie, jak jest to możliwe.

Co może świadczyć o uzależnieniu?

Leczenie uzależnień alkoholowych ma szansę pomóc, ale osoba uzależniona musi mieć świadomość problemu, z jakim się mierzy. Warto byłoby więc na bieżąco wyłapywać sygnały mogące świadczyć o uzależnieniu. Jak się okazuje, są one dość charakterystyczne. Przede wszystkim, warto uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak często spożywa się wysokoprocentowe trunki. Może się bowiem okazać, że zupełnie straciliśmy nad tym kontrolę i robimy to codziennie. Warto mieć świadomość tego, że wypijanie dwóch piw dziennie jest już problemem. Tak częste sięganie po trunki nie służy bowiem naszemu zdrowiu, zarówno fizycznemu jak i psychicznemu. Ponadto, należy zastanowić się nad tym, jakie ilości alkoholu spożywamy. Jeśli pijemy alkohol w dużych ilościach, narażamy się na poważne konsekwencje i trzeba mieć tego świadomość. Upijanie się do nieprzytomności, urwany film czy agresja po alkoholu to sygnały alarmowe. Jeśli się pojawią, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że jesteśmy uzależnieni. Warto również słuchać tego, co mówią nasi bliscy. Być może niepokoi ich coś w naszym zachowaniu i dają temu wyraz. Nie należy odbierać tego jako atak, ale jako wskazówkę. Po czym jeszcze możemy wywnioskować, że mamy problem z alkoholem? W internecie dostępne są darmowe testy, dzięki którym można określić to, czy ma się problem alkoholowy. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że wynik takich testów ma jedynie charakter poglądowy, pomocniczy.

Jakie kroki podjąć, jeśli podejrzewamy uzależnienie?

Jeżeli podejrzewamy uzależnienie u siebie lub u bliskiej nam osoby, należałoby rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Leczenie uzależnień od alkoholu jest procesem żmudnym i długotrwałym. Warto mieć tego świadomość już na samym początku. Tkwienie w uzależnieniu wyrządza jednak ogromne szkody zdrowotne i społeczne. Należy więc, mimo trudności skorzystać z pomocy, jaką oferuje terapia uzależnień od alkoholu. Gdzie więc warto udać się w pierwszej kolejności? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od nas samych. Osoby, które czują się na siłach, mogą rozejrzeć się za grupą AA, która działa w pobliżu miejsca ich zamieszkania. Dobrym pomysłem będzie także wizyta u lekarza. Może to być psychiatra, internista lub też lekarz rodzinny. Być może zaproponuje nam on stosowanie leku, który powoduje swoisty wstręt do alkoholu. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie rozwiązanie nie zawsze przynosi rezultaty. Nie u wszystkich można je również zastosować. Indywidualna terapia alkoholowa prowadzona pod czujnym okiem doświadczonego psychoterapeuty również może pomóc. Należałoby jednak pamiętać o tym, aby wybrać specjalistę, który zna się na terapii z osobami uzależnionymi od alkoholu lub innego rodzaju substancji.

Kiedy konieczna staje się terapia w ośrodku zamkniętym?

Jak leczyć alkoholizm samemu?Niestety, nie zawsze ambulatoryjne leczenie alkoholizmu będzie wystarczające. Czasami konieczne staje się leczenie w ośrodku zamkniętym. Odwyk zamknięty dla alkoholików może mieć miejsce w państwowym albo w prywatnym ośrodku. Zaletą terapii w ośrodku państwowym jest to, że osoby ubezpieczone nie muszą za nią płacić. Niestety, na terapię w państwowym ośrodku bardzo długo się czeka. Ponadto, takie ośrodki nierzadko są przepełnione. Prywatne ośrodki wydają się być więc o wiele bardziej odpowiednie http://osrodek-leczenia-uzaleznien.com.pl/. Nie każdego jednak na nie stać. Zarówno prywatna klinika uzależnień alkoholowych jak i ta państwowa, mogą pomóc. Skuteczność terapii alkoholowej zależna jest jednak od wielu różnych czynników i warto mieć tego świadomość. Dobrze jest również zdawać sobie świadomość z tego, jak taka terapia właściwie przebiega. Otóż najpierw przeprowadzany jest detoks, który ma na celu odtrucie organizmu z alkoholu. Niestety, nie jest to przyjemne dla pacjenta. Na szczęście, nad odwykiem czuwają doświadczeni lekarze i pielęgniarki, którzy niosą ulgę pacjentowi. Terapia grupowa i indywidualne spotkania z psychologiem pomagają stanąć uzależnionym od alkoholu na własnych nogach. Wymiana doświadczeń oraz poznanie zdrowych sposobów rozładowywania napięcia pozwalają na lepsze funkcjonowanie. Aby terapia odwykowa była skuteczna, konieczna jest abstynencja pacjenta. Osoba uzależniona w żadnym razie nie może spożywać alkoholu na terenie ośrodka zamkniętego. Dla swojego własnego dobra nie powinna robić tego także po zakończeniu terapii w ośrodku zamkniętym. Doskonale byłoby również pamiętać o tym, że terapia powinna nadal trwać po wyjściu z ośrodka odwykowego.

Uzupełnieniem terapii alkoholowej może być wszywka esperal Poznań https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/